DARPA, američka agencija za razvoj novih vojnih tehnologija, jedna je od glavnih ulagača u znanost koja se bavi metamaterijalima, a prošle godine američka je vojska objavila da planira testirati prototip uniforme napravljene od metamaterijala, javlja Guardian.
Nevidljivi bombarder
Ta tehnologija nije novost budući da su prvi stealth zrakoplovi ušli u službu američkog ratnog zrakoplovstva još 80-ih godina prošlog stoljeća.
Pravnik Bill Boothby kao primjer tehnologije koja bi mogla kršiti međunarodne zakone navodi tehnologiju koju je patentirala švedska kompanija BAE Systems. Radi se o sposobnosti da se, uz pomoć heksagonalnih panela, vojno vozilo snimano infracrvenom kamerom prikaže kao primjerice civilni automobil.
Upitne i uniforme
U skladu s člankom 37. Ženevske konvencije iz 1949. godine trikovi poput kamuflaže, mamaca, lažnih operacija i dezinformacija su dopušteni.
"Konvencionalna kamuflaža čiji je cilj, na primjer, neprijatelja uklopiti u pozadinu je zakonita, a savijanje svjetla može se smatrati samo kao tehnološki sofisticirani način postizanja istog ishoda", kazao je Boothby.
No, upozorava kako bi se kršila klauzula ukoliko bi se kamuflaža koristila da se vojno vozilo predstavlja kao civilno s ciljem da se prevari neprijatelja i tako za posljedicu ima smrt.
Kamuflažne uniforme za vojnike napravljene od metamaterijala također bi mogle kršiti konvenciju budući da je obveza borca da imaju fiksni prepoznatljiv znak te da im je oružje vidljivo.