AMERIKANCI PONOVNO OPTUŽILI KINU: / Ovog puta kažu da njihovi hakeri kradu podatke o istraživanjima koronavirusa

Image
Foto: Bizcom/Alamy/Profimedia

FBI i Ministarstvo domovinske sigurnosti optužili su hakere povezane s kineskom vladom za upade u američke ustanove koje provode istraživanja koronavirusa

13.5.2020.
19:31
Bizcom/Alamy/Profimedia
VOYO logo

Hakeri povezani s kineskom vladom provaljuju u organizacije koje se bave istraživanjem covida-19, izjavili su u srijedu američki dužnosnici i pozvali znanstvenike i zaposlene u javnom zdravstvu na oprez zbog moguće kibernetičke krađe podataka. U zajedničkoj izjavi, Savezni istražni ured (FBI) i Ministarstvo domovinske sigurnosti navode da FBI istražuje digitalni upad u američke ustanove koje provode "kibernetički akteri" povezani sa službenom Kinom.

Njih je, kako se navodi u izjavi, FBI nadzirao u "pokušaju da preko mreža i osoblja angažiranih na istraživanju covida-19 identificiraju i na ilegalan način dođu do intelektualnog vlasništva te zdravstvenih podataka vezanih uz cjepiva, liječenje i testiranja". U izjavi se ne navode detalji o kojim se ustanovama radi kao niti identitet hakera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
AMERIČKI DRŽAVNI TAJNIK OPTUŽUJE KINU: /

'Još uvijek prikrivaju informacije o koronavirusu i to dovodi u opasnost tisuće života'

Image
AMERIČKI DRŽAVNI TAJNIK OPTUŽUJE KINU: /

'Još uvijek prikrivaju informacije o koronavirusu i to dovodi u opasnost tisuće života'

Trump i Kinezi šute

Kinesko veleposlanstvo nije odgovorilo na zahtjev da komentira te navode, no Kina uobičajeno odbacuje američke optužbe za kibernetičku špijunažu. Dan ranije su Wall Street Journal i New York Times objavili da FBI i informatički stručnjaci vjeruju da kineski hakeri pokušavaju ukrasti ispitivanja o razvoju cjepiva protiv koronavirusa.

Upitan o tim medijskim izvješćima američki predsjednik Donald Trump nije ih jučer potvrdio, ali je rekao: "Što još ima novoga s Kinom? Što je tu novoga? Recite mi. Nisam sretan s Kinom", dodavši da se to "vrlo pozorno prati".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brojni kibernetički napadi

Istraživanja i podaci o novom koranavirusu su u zadnje vrijeme postali prioritet tajnih službi i hakera svih boja. Prošli je tjedan Reuters izvijestio o kibernetičkom napadu struktura povezanih s Iranom na američku farmaceutsku tvrtku Gilead Sciences, čiji se protuvirusni lijek remdesivir jedini do sada pokazao da pomaže oboljelima od covida-19. Na meti hakera se u ožujku i travnju našao i WHO.

Prošlog su tjedna u zajedničkoj izjavi Sjedinjene Države i Britanija upozorile na porast kibernetičkih napada na zdravstvene stručnjake, tijela i organizacije koji se bave ispitivanjima o koronavirusu navodeći da su u to uključeni organizirani kriminalci "često povezani sa strukturama druge države".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo