"Kina je počela razvijati cjepiva protiv covida prije službenog početka epidemije", tvrdi se u novom dokumentu na 300 stranica koji je sastavio američki Senat.
U njemu se sugerira da su kineski istraživači započeli rad na programu cjepiva još sredinom studenoga 2019., nekoliko mjeseci prije nego što se koronavirus počeo širiti zemljom, piše Daily Mail.
Ako se ispostavi da su informacije iz dokumenta točne, bio bi to još jedan dokaz da je Kina pokušala prikriti prve slučajeve zaraze. Peking je Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO) o zarazama službeno obavijestio 31. prosinca.
U izvješću se također navodi kako je pandemija najvjerojatnije nastala kao rezultat curenja virusa iz laboratorija i da je rezultat "incidenta povezanog s istraživanjem u Wuhanu". Također se sugerira da su se možda dogodila dva nenamjerna slučaja curenja u razmaku od samo nekoliko tjedana.
Puna verzija dokumenta
Dokument koji je objavljen na američkoj internetskoj stranici Axios puna je verzija sažetka od 35 stranica koji je u listopadu objavio Senatov odbor za zdravstvo, obrazovanje, rad i mirovine.
"Pandemija covida-19 bila je, vjerojatno, rezultat incidenta povezanog s istraživanjem. Nove informacije, javno dostupne i neovisno provjerljive, mogle bi promijeniti ovu procjenu. Međutim, hipoteza o prirodnom životinjskom podrijetlu više ne zaslužuje sumnju ili pretpostavku točnosti", stoji u dokumentu.
Jedan dio izvješća fokusiran je na razvoj cjepiva u Kini. Istrage odbora pokazuju da je tim pod vodstvom profesora Yusena Zhoua s Akademije vojnih medicinskih znanosti podnio patent za cjepivo protiv covida 24. veljače 2020.
Stručnjaci s kojima su istražitelji razgovarali rekli su da bi trebala najmanje dva do tri mjeseca da se dostigne ova faza - sugerirajući da je rad morao započeti u studenome 2019., mjesec dana prije nego što je Kina javno objavila detalje o virusu.
Dvije loze istog virusa
U izvješću stoji: "Ova istraga je pronašla dokaze da je Kina započela razvoj cjepiva protiv virusa SARS-CoV-2 najkasnije u studenome 2019. Da bi započeli izgradnju konstrukta cjepiva, programeri su morali imati punu genomsku sekvencu SARS-CoV-2. Potpuna genomska sekvenca SARS-CoV-2 javno je objavljena tek 11. siječnja 2020. Normalno se uzorak zaraženog pacijenta koristi za generiranje sekvence. Alternativno, može se koristiti uzorak zaražene životinje. Stoga, za početak razvoja cjepiva, Narodna Republika Kina morala je pronaći čovjeka ili životinju zaraženu SARS-CoV-2 prije sredine studenog 2019. kako bi imala vremena odlučiti pokrenuti program razvoja cjepiva".
Manje genetske razlike u ranim cirkulirajućim sojevima sugeriraju da su se dvije loze istog virusa mogle pojaviti u isto vrijeme i napredovati različitim putovima, prema procjeni Senatova odbora.
Dodaje se da epidemiološko modeliranje i izvješća o ranim slučajevima covida pokazuju da je najvjerojatniji vremenski okvir za ulazak virusa u ljude od sredine listopada do sredine studenoga 2019. Međutim, u izvješću nije ponuđen konačan zaključak o podrijetlu pandemije.
Senator Roger Marshall, koji je objavio izvješće ranije ovog tjedna, rekao je: "Ovo je izvješće ključan razvoj u otkrivanju pravog podrijetla covida-19 i razotkrivanju prijevare onih koji su htjeli prikriti kako je ova pandemija započela. U ovom izvješću prevladavaju dokazi koji sugeriraju da su postojala dva odvojena nenamjerna curenja iz laboratorija koja datiraju iz jeseni 2019. u Wuhanu u Kini, sa značajnim dokazima koji podupiru da je covid-19 bio laboratorijski stvoren i izmijenjen virus. Ovo izvješće također zaključuje da je Komunistička partija Kine reagirala na koronavirus mjesecima prije nego što je ostatak svijeta uopće bio svjestan njegovog postojanja, ali Kina nije obavijestila globalnu zajednicu o katastrofi koja se odvijala".