Isporuka oruzja, koje je trazio Kijev, u nadleznosti je americkog predsjednika koji joj se za sada protivi i odobrio je tek pomoc u neborbenom materijalu, poput radara, sprava za gledanje nocu i pancirnih prsluka.
Zakon omogucuje Washingtonu da pojaca vojnu pomoc Ukrajini, posebice putem isporuka protutenkovskog strjeljiva, nadzornih bespilotnih letjelica i opreme za komunikacije.
Jednoglasno usvojili
Tekst su jednoglasno u cetvrtak usvojili Senat i Zastupnicki dom i jos treba biti vracen u Senat na potvrdivanje konsenzusom te zatim proslijeden predsjedniku Baracku Obami na sluzbeno proglasenje.
Zakon je promijenjen i ne imenuje Ukrajinu, Moldaviju i Gruziju kao "saveznice neclanice NATO-A" kao u prvim verzijama, buduci americka izvrsna vlasti drzi da privilegirani status Kijevu ne bi donio nikakvu prednost kojom vec ne raspolaze.
Imenovanje zemalja saveznicama neclanicama NATO-a, kojim se koriste Afganistan i Japan, olaksava vojnu suradnju i transfer oruzja.
Pojacane sankcije
Novi zakon trazi osim toga od americkog predsjednika da odredi pojacanje sankcije odredenim jedinicama ruskog sektora obrane (proizvodacima i trgovcima oruzja) koji prebacuju oruzje u Siriju, Ukrajinu, Gruziju i Moldaviju i tako sudjeluju u nestabilnosti tih zemalja.
U energetskom sektoru zakon omogucuje sankcije Gazpromu u slucaju smanjenja opskrbe plina Ukrajini ili clanicama NATO-a.