Eksplozija bombe koju su već nazvali 'majkom svih bombi' uništila je podzemne tunele, kao i oružje i municiju pripadnika ISIS-a, a nije ozlijeđen niti jedan civil, priopćilo je afganistansko Ministarstvo obrane. Lokalno stanovništvo živi oko dva kilometra dalje od eksplozije, a za CNN su neki od njih rekli da su čulu 'ekstremno glasnu eksploziju koja je razbila prozore njihovih kuća'.
'Svi smo se bojali, a žena i djeca su plakali. Mislili smo da se nešto dogodilo baš ispred naše kuće', rekao je jedan građanin.
Prvotni je cilj bio samo zastrašiti protivnika
Bomba naziva 'majka svih bombi' najprije je izrađena kako bi psihološki zastrašila protivnika i natjerala ga da se preda, no danas je GBU-43/B zaista bačena na položaje ISIS-a u Afganistanu.
Krater koji je ostao nakon eksplozije širok je više od 300 metara, a bomba je eksplodirala na oko dva metra iznad tla. Uništeno je sve što se u tom trenutku našlo na mjestu eksplozije.
Prvi je to put da je ovakva bomba korištena u nekom ratu. Radi se o najvećem nenuklearnom oružju na svijetu koje je napravljeno za uništenje vrlo jakih meta ili za razbijanje snaga na otvorenom moru. Eksplozija te bombe jednaka je onom od 11 tona TNT-a. Za usporedbu, atomska bomba bačena na Hirošimu bila je jednaka 15 tona TNT-a, piše Daily Mail.
Ta je bomba prvi put testirana u ožujku 2003., samo nekoliko dana prije početka rata u Iraku, no u njemu nikad nije korištena.
Bomba je duga devet metara, široka metar, a teži 9500 kilograma. Teža je od atomske bombe bačene na Hirošimu.
Radijus eksplozije proteže se milju u svakom smjeru, ali nakon nje ne ostaje trajna radijacija jer to nije atomska bomba.
Čak ni njezino bacanje nije lako jer niti najveći nosač zrakoplova ne može podnijeti tu težinu. Može biti bačena jedino iz velikog teretnog zrakoplova uz pomoć jedinstvenog sustava.
SAD BACIO ‘MAJKU SVIH BOMBI’ NA AFGANISTAN: Bomba nalik nuklearnoj bačena na teritorij ISIS-a
Eksplozija se osjetila kilometrima dalje
Padobran izvlači bombu iz zrakoplova na palete nalik na kutije, koje se ubrzo odvajaju od eksploziva. Zatim se rešetkasta krilca protežu od tijela bombe kako bi kontrolirala njen pad. Ubrzanje je veliko, a bomba je djelomično vođena do mete putem satelita.
Ovakva bomba eksplodira oko dva metra iznad tla koristeći mehanizam za širenje svoje razorne moći vodoravno, umjesto okomito.
'Majka svih bombi' u Afganistanu je pogodila tunelski kompleks u pokrajini Nangarhar, priopćile su američke snage u toj zemlji. Eksplozija se dogodila u 7 sati ujutro po lokalnom vremenu.
Sama snaga ovog oružja stvara eksploziju koja se može osjetiti kilometrima dalje, a to je uglavnom zbog konstrukcije bombe. Inženjeri koji su je izrađivali koristili su pritom vrlo tanki aluminij.
Snimka testiranja ove bombe ranije je puštena u javnost s ciljem unošenja nemira u iračke snage. Namjera je bila stvoriti pritisak koji bi natjerao Saddama Husseina na suradnju.