SRETAN POVRATAK /

VIDEO: Američki astronauti uspješno su se vratili SpaceX-om na Zemlju nakon dvomjesečne misije

Letjelica, koja je prilikom ulaska u Zemljinu atmosferu dostigla brzinu veću od 28 tisuća kilometara na sat, padobranima je usporena na oko 560 kilometara na sat.

3.8.2020.
10:30
VOYO logo

Američki astronauti Robert Behnken i Douglas Hurley koji su putovali na Međunarodnu svemirsku postaju pomoću nove kapsule Crew Dragon Endeavour, privatne tvrtke SpaceX u nedjelju su se uspješno spustili u Meksički zaljev nakon dva mjeseca, prenosi The Guardian.

Hurley i Behnken napustili su postaju u subotu, a spustili su se nakon 21-satnog putovanja na obali Pensacole u 14:48 po istočnoameričkom vremenu, odnosno, u 20:48 po srednjoeuropskom vremenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
EKOLOZI KRITIČNI /

Znanstvenici u Francuskoj žele kopirati proces kojim Sunce dobiva energiju

Image
EKOLOZI KRITIČNI /

Znanstvenici u Francuskoj žele kopirati proces kojim Sunce dobiva energiju

Spuštanje Behnkena i Hurleyja prvo je takvo uspješno spuštanje u posljednjih 45 godina u NASA-i te će utvrditi može li svemirska letjelica Elona Muska prevoziti astronaute iz orbite u orbitu – nešto što nijedna privatna kompanija dosad nije uspjela ostvariti.

"U ime timova SpaceX-a i NASA-e dobrodošli natrag na Zemlju! Hvala što ste letjeli SpaceX-om", poručio je astronautima kontrolni tim SpaceX-a prilikom spuštanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

NASA uložila 8 milijardi dolara za komercijalne letove u svemir

Po povratku u atmosferu, brzinu svemirske letjelice usporavali su potisnici i padobrani pa je tako s više od 28 tisuća kilometara na sat usporena na oko 560 kilometara na sat, a tijekom samog spuštanja kapsula je letjela 24 kilometra na sat. Vanjski oklop kapsule izgrađen je tako da može izdržati temperaturu višu od 1900 stupnjeva, a Behnken i Hurley su unutar letjelice, noseći bijela Spacex-ova svemirska odijela, iskusili temperaturu od gotovo 30 stupnjeva.

SpaceX, inače u vlasništvu milijardera Elona Muska, prva je privatna kompanija koja je lansirala čovjeka u orbitu, a  to je ujedno i prva NASA-ina misija s posadom koja je krenula iz SAD-a posljednjih devet godina, uzevši u obzir da su od 2011. godine američki astronauti letjeli ruskim raketama na Međunarodnu svemirsku postaju. Astronaute su u nedjelju ujutro probudile glasovne poruke njihovih sinova. „Dobro jutro Dragon Endeavour. Sretan sam što si otišao u svemir, ali još sam sretniji što se vraćaš kući“, rekao je Hurleyjev sin.

NASA je 2014. godine dodijelila gotovo 8 milijardi dolara SpaceX-u i Boeingu za razvoj svemirskih kapsula s ciljem pokretanja tržišta za komercijalne letove u svemir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo