AKO DO 2100. NE NAPRAVIMO BRANU, GOTOVI SMO: /

Čekaju nas globalne poplave, poznato je odakle će se morati iseliti milijuni ljudi

Image
Foto: Profimedia/Shutterstock

Ako se do 2100. ne uspostavi brana i ne učini se ništa na suzbijanju ove katastrofe koja prijeti svijetu, nova istraživanja su pokazala da bi obalna poplava mogla porasti za skoro 50 posto

24.8.2020.
21:19
Profimedia/Shutterstock
VOYO logo

Predviđanja znanstvenika u posljednjih par godina kada su u pitanju katastrofe koje nas čekaju veoma su pesimistična. Jedno takvo katastrofalno prognoziranje odnosi se na poplave.

Kako prenosi ScienceAlert, znanstvenici predviđaju da će velik dio zemlje biti redovito poplavljen s obzirom na plimu, valove i oluje koji stižu na unutrašnjost obale. Ako se do 2100. ne uspostavi brana i ne učini se ništa na suzbijanju ove katastrofe koja prijeti svijetu, nova istraživanja su pokazala da bi obalna poplava mogla porasti za skoro 50 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ČETVRTINA SVIJETA JE U VELIKOJ OPASNOSTI: /

Ljudima se drastično skraćuje životni vijek. A uzrok? Ne, nisu bolesti, a niti virus...

Image
ČETVRTINA SVIJETA JE U VELIKOJ OPASNOSTI: /

Ljudima se drastično skraćuje životni vijek. A uzrok? Ne, nisu bolesti, a niti virus...

Scenarij koji bi uništio imovinu u vrijednosti 14 bilijuna dolara

"Pokušavamo shvatiti razmjere utjecaja budućih poplava na obalu na svjetskoj razini. Globalno, moramo shvatiti da će se takve promjene dogoditi do 2100. i trebamo planirati kako ćemo odgovoriti", rekao je za CNBC Ian Young, inženjer sa Sveučilišta Melbourne u Australiji.

Image

A road is destroyed following torrential rain near the Kuma river in Ashikita, Kumamoto prefecture, on July 6, 2020. At least 37 people are feared dead after record rains lashed areas of western Japan, causing rivers to break banks and flooding low-lying regions.,Image: 540400525, License: Rights-managed, Restrictions: Japan OUT, Model Release: no

U priobalju, na udaljenosti od 10 metara od mora, živi oko 600 milijuna ljudi. To znači da bi čak i stabilan porast razine plime značio raseljavanje populacija, domova te infrastrukture. U istraživanju je proučavan i najgori scenarij koji kaže da bi poplave mogle utjecati na oko 287 milijuna ljudi, što je pak četiri posto svjetske populacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ekonomski gledano, ovaj scenarij mogao bi uništiti imovinu u vrijednosti od 14 bilijuna američkih dolara ili oko 20 posto svjetskog BDP-a.

Plima

Zbog plima i olujnog nevremena koje se sve više kreće prema unutrašnjosti nastupit će većina razornih posljedica. Intenzitet olujnog vremena svakodnevno jača zbog klimatskih promjena. U predviđanja regionalnog porasta razine mora spada samo 32 posto.

"Iako se u prosjeku razina mora podiže relativno sporo, doznali smo da će drugi rizici poplava, poput plima, naleta oluje i valova, biti puno učestaliji i intenzivniji", kazao je Ebru Kirezci sa Sveučilišta Melbourn.

Image

A girl sits alongside a flooded walkway in Sreenagar on July 20, 2020. The death toll from heavy monsoon rains across South Asia has climbed to nearly 200, officials said on July 19, as Bangladesh and Nepal warned that rising waters would bring further flooding.,Image: 545146718, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Istraživači su koristili model koji nije savršen pa upozoravaju da njihova otkrića ne pokazuju precizna predviđanja na lokalnoj razini, nego je riječ o široj globalnoj procjeni. Njihove procjene temeljene su na istražvanjima iz cijelog svijeta koja su vezana uz obalu te su potvrđene na temelju podataka o mjerenju plime. To se odnosi i na normalne i na ekstremne uvjete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Europi najugroženije Njemačka, V. Britanija i Francuska

Na detaljnom utvrđivanju globalnog utjecaja na podizanje razine mora potrebno je više rada. Već sada, neki dijelovi svijeta su posebno ranjivi na epizodične pojave poplava. Što se tiče Europe, najugroženije države su sjeverna Njemačka i sjeverna Francuska te Velika Britanija.

Podizanje plime na pacifičkim otocima predstavlja veliku prijetnju, a upravo bi tamo učestale plime mogle ugroziti i potopiti izvore pitke vode. U ovom trenutku određeno podizanje razine mora i utjecaj klimatskih promjena su nepovratni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, nije sve tako crno jer još uvijek ima vremena da se upozorenje znanstvenika u vezi poplava shvati ozbiljno i da se smanji šteta. Ono što bi trebalo učiniti jest, prioritizirati najugroženija područja kako bi se bolje pripremili za ono što ih čeka u budućnosti koju donose klimatske promjene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo