I dok broj zaraženih koronavirusom i umrlih na drugim
kontinentima izmiče kontroli, Afrika je usprkos gustoj
naseljenosti i lošim higijenskim uvjetima, ostala pošteđena. A
predviđanja su bila sasvim drugačija. Stotine tisuća ako ne i
milijun mrtvih, mnogi zaraženi koji ruše ionako nestabilan
zdravstveni sustav: tako su stručnjaci predviđali dolazak
koronavirusa na afrički kontinent.
Sada se grupa stručnjaka pozabavila ovim fenomenom. U izvješću je istaknuta činjenica da su afričke zemlje relativno rano uvele ograničenja putovanja, zabrane izlaska i zatvaranje škola, piše Deutsche Welle.
No liječnik Edward Chu koji djeluje pri organizaciji Liječnici bez granica naglašava kako je stroge mjere teško održati na dulje vrijeme i pri prvom popuštanju porast će i broj novozaraženih.
No još uvijek nije poznato zašto se u Africi zarazilo tako malo osoba zaraženo, pogotovo jer mnogi stanovnici Afrike rade u neformalnom sektoru, poput otvorenih tržnica gdje je vrlo teško provesti mjere "lockdowna".
Izloženost parazitima i bakterijama
Mnogi razlog tome vide u niskoj prosječnoj starosnoj dobi žitelja ovog kontinenta, 19,7 godina, pola od prosječne starosti u SAD-u.
Neki tvrde da jedan od razloga blagom razvoju pandemije u Africi bi mogla biti i činjenica da su organizmi žitelja ovog kontinenta "istrenirani" zbog mnogo veće izloženosti parazitima i bakterijama.
"Imunološki sustav ne ovisi samo o genima nego i o okolnim faktorima kao što je izloženost mikroorganizmima i parazitima. Tako se organizam trenira protiv napada uzročnika bolesti", navodi se u izvješću stručnjaka.
Parazitolog iz Bonna Achim Hoerauf već godinama istražuje crve koji su kod mnogih žitelja Afrike normalna pojava. Harmonija između parazita i čovjeka je moguća jer crvi organizmu kroz lučenja posebnih prijenosnika informacija daju do znanja da ne treba pretjerano uključivati svoj imunološki sustav jer se ne radi o ozbiljnoj prijetnji. Moguće je, kako kaže Hoerauf, da tijelo stoga ne reagira agresivno na koronavirus te tako izostaju teški protoci oboljenja.
Kolateralna žrtva
No Afriku muči mnogo veći problem, i ona bi zbog pandemije koronavirusa mogla biti najveća kolateralna žrtva korone.
Djeca pate zbog problema pri opskrbi hranom ili lijekovima. To posebice osjećaju bolesnici zaraženi HIV-om kod kojih je već u ožujku zbog prometnih blokada nastupila nestašica važnih lijekova koji dolaze iz inozemstva. Prema procjenama organizacije UNAIDS i Svjetske zdravstvene organizacije ove nestašice bi mogle biti odgovorne za dodatnih 500.000 umrlih od AIDS-a.
Humanitarna organizacija Oxfam je izračunala da bi zbog mjera protiv pandemije do kraja godine od gladi moglo umirati 12.000 ljudi dnevno.