A ZAPAD SE PRETRGAO: /

Evo zašto arapske zemlje ne sudjeluju u borbi protiv IS-a

Image
Foto: twitter screenshot
13.12.2015.
10:25
twitter screenshot
VOYO logo

Nekoliko je razloga zašto Arapi ne sudjeluju u borbi protiv IS-a, analizira CNN.

Okupirani su ratom u Jemenu

Prvi razlog je rat u Jemenu gdje protiv šijitskih pobunjenika Houtha djeluje Arapska koalicija, odnosno zemlje arapskog poluotoka (gdje žive suniti). Rat u Jemenu shvaća se kao tzv. proksi rat između dvije sile, Saudijske Arabije (suniti) i Irana (šijiti ne-arapi). Religija i etnička pripadnost tradicionalno su glavni izvori sukoba u tom dijelu svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga, kada je Iran preuzeo kontrolu nad Sana'aom, glavnim gradom Jemena, Arapska koalicija pokrenula je akciju vraćanja sunitima njihov grad. Stalni iscrpljujući rat u Jemenu ne ostavlja puno prostora za ratne operacije negdje drugdje.

Image
BUDUĆNOST RATOVANJA: /

U kaotični rat za prevlast u Jemenu ulaze kolumbijski plaćenici

Image
BUDUĆNOST RATOVANJA: /

U kaotični rat za prevlast u Jemenu ulaze kolumbijski plaćenici

Strah od destabilizacije države

Drugi razlog je strah od mogućih osveta u zemlji i destabilizacije države. Naime, dodatno angažiranje protiv IS-a moglo bi lako dovesti do osvetničkih terorističkih napada unutar granica, navode analitičari. Arapske zemlje, čak i Jordan, čijeg pilota su militanti živog zapalili, smanjuju svoje anti-IS aktivnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"IS ne postoji samo u Siriji i Iraku. Oni imaju svoje pristaše u skoro svim arapskim zemljama, uključujući Saudijsku Arabiju, Kuvajt, Libanon i Jordan", govori Fawaz Gerges, profesor bliskoistočnih studija na London School of Economics. Ne treba zanemariti i činjenicu da Saudijci igraju veliku ulogu u organizaciji grupe; neki od vođa IS-a su Saudijci. Ta je grupa već izvela ubojite napade i u Saudijskoj Arabiji.

Rat koji se tiče iranskih saveznika

Arapi, osim toga, IS smatraju problemom Irana, odnosno iranskih saveznika Iraka i Sirije. Stoga se pitaju zašto Iranci ne bi preuzeli rat protiv IS-a na sebe. Odnosno zašto bi Arapi trošili svoja sredstva i pomagali iranskim saveznicima u Damasku i Bagdadu? Ipak, ovo shvaćanje se mijenja budući da IS sve više djeluje globalno a prijete i sunitima.

Ideja da će Arapi poslati kopnenu vojsku u borbu protiv IS-a isto nije vjerojatna. Irak i Sirija nebi dopustili intervenciju strane vojske:

"To bi bilo jako teško. Vidjeli ste kako je Irak reagirao na prisutnost turske vojske na sjeveru zemlje. Važno je da svaka vojska koja intervenira ima potporu vlade ili pak domaće vojske, a to znači i vojske sirijskog predsjednika Bashara al Assada", objašnjava Ghadi Sary, stručnjak za Bliski istok pri Chatham House. Sary također kaže da većina arapskih vojski radije djeluje unutar svojih granica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo