Posjetitelji muzeja stroj će vidjeti kroz staklo, a organizatori napominju da injekcija neće biti napunjena smrtonosnim kemikalijama.
Debata o eutanaziji vodi se između skupine Alert koja se protivi eutanaziji i Udruge za dobrovoljnu eutanaziju koja se, dakako, zalaže za pravo bolesnih na smrt da sebi dokrajče muke. Uz teologe, biologe, stručnjake za bioetiku i mnoge druge znanstvenike i liječnike, na raspravi će nazočan biti i dr. Philip Nitschke, poznat i kao ŤDr. Smrtť, utemljitelj Zaklade za dobrovoljnu eutanaziju u Australiji i izumitelj izložene sprave.
Muzej je dr. Nitschkeu platio 1000 funti (oko 12 tisuća kuna) za stroj koji je doista bio upotrijebljen u prvim legalnim samoubojstvima na svijetu kad su Sjeverni teritoriji u Australiji donijeli zakon kojim se dopušta dobrovoljna eutanazija.
Zakon je bio na snazi od 1995. do 1997. godine, a tijekom tog razdoblja četvero je osoba zatražilo dopuštenje da okončaju život te to učinilo uz pomoć Nitschkeova stroja.
Kompjuter povezan s injekcijom u kojoj je otrov opremljen je sofwareom koji pacijentu postavlja pitanja, a on mora odgovoriti preko tipkovnice.
Prvi legalni samoubojica bio je Bob Dent, Australac koji je umirao od raka prostate; nakon mnogih molbi, odgoda i komplikacija, Dent je navodno rekao Nitschkeu: - Hajde da to obavimo.