HRVATSKA STALA NA DVA SATA /

'Štrajku solidarnosti odazvalo se više od 270.000 radnika'

Štrajk solidarnosti formalno se održao zbog neisplate 25 plaća radnicima Zdravstveno-rekreativnog centra u Lipiku, koji je u većinskom vlasništvu države, te neisplate šest plaća u Areni Pula, koja je u privatnom vlasništvu. Naravno, pravi razlog je skorašnja saborska rasprava o Zakonu o radu.

25.2.2014.
18:42
VOYO logo

Dvosatni štrajk protiv izmjena Zakona o radu (ZOR) između 12 i 14 sati proveli su Nezavisni hrvatski sindikati, Savez samostalnih sindikata Hrvatske, Matica hrvatskih sindikata, Hrvatska udruga radničkih sindikata i Udruga radničkih sindikata Hrvatske.

Štrajk solidarnosti formalno se održao zbog neisplate 25 plaća radnicima Zdravstveno-rekreativnog centra u Lipiku, koji je u većinskom vlasništvu države, te neisplate šest plaća u Areni Pula, koja je u privatnom vlasništvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlog za radikalnije poteze sindikalnih središnjica jest i deficit socijalnog dijaloga o izmjenama Zakona o radu s Ministarstvom rada i mirovinskog sustava.

Sindikati su pozvali radnike da danas od 12 do 14 sati prestanu raditi, a one koji se nađu u svojim automobilima - neka trube kao podrška očuvanju radnih i socijalnih prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL

"U dvosatnom štrajku solidarnosti sudjeluju na tisuće radnika u javnom i privatnom sektoru, pa možemo reći da je štrajk solidarnosti već uspio! Čujete trube, svi su se pridružili!", rekao je Mladen Novosel iz SSSH-a. Ocijenio je kako je time vlasti poslana snažna poruka da se hrvatski radnici i građani bude, te je pozvao na podršku sutrašnjem prosvjednom skupu protiv izmjena ZOR-a, koji će se održati na Markovu trgu ako će na dnevnom redu Hrvatskog sabora biti rasprava o ZOR-u.

"Danas je već dovoljna poruka da smo zajedno, iduća poruka bit će još snažnija", dodao je predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata KrešimirSever.

Radnici ne mogu trpjeti da budu sredstvo za potkusurivanje između političkih stranaka, vlasti i poslodavaca. Ako tu poruku poslodavci i vlast ne budu znali iščitati, slijedeća će biti puno snažnija i glasnija - štrajkovi, prosvjedi i političko angažiranje protiv onih koji hrvatske radnike žele ostaviti bez prava i izvrgnuti ih milosti i nemilosti poslodavaca, rekao je Sever.

"Građani se moraju probuditi i shvatiti da se vlast mora bojati građana, a ne obrnuto", poručio je predsjednik Matice hrvatskih sindikata VilimRibić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata OzrenMatijašević zatražio je da se štetan prijedlog novog ZOR-a povuče iz procedure ili utvrdi primjereni rok o odgodi saborske rasprave.

"Zakon ima smisla ako je donesen u konsenzusu svih, vjerujem da će proraditi razum i da će se odgoditi rasprava o Zakonu u Saboru", rekao je Matijašević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petominutni štrajk u ZET-u

Zbog štrajka solidarnosti ZET-ovi tramvaji zaustavljeni su u podne na svega 5 minuta, a autobusi se između 12 i 14 sati uopće neće zaustavljati, priopćeno je iz ZET-a.

Zbog toga pridruživanje štrajku nije u većoj mjeri i dugoročno utjecao na redovitost linija, pa je promet normaliziran gotovo odmah nakon simbolične sindikalne akcije, ističe ZET.

Image
Foto: Zarko Basic/PIXSELL

Osijek: vozači i prosvjetari u štrajku solidarnosti

Točno u podne i vozači osječkih autobusa zaustavili su se u petominutnom štrajku podrške. Predsjednik Sindikata vozača i prometnih djelatnika u GPP-u Osijek BoškoAničić kaže da se novim zakonom radnike vraća u feudalizam i robovlasništvo i da je vozačima nemoguće raditi 60 sati na tjedan. Ministru je poručio da osnuje tvrtku, zaposli sebe i svoju obitelj pa neka rade 60 sati. U štrajku su sudjelovali i vozači tramvaja. 

Na glavnoj osječkoj tržnici podružnica Sindikata umirovljenika Hrvatske organizirala je manji prosvjedni skup na kojem je predsjednik MatoObradović zatražio od prodavača da na pet minuta prekinu prodaju. Dio je to prihvatio, no dio prodavača nastavio je raditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U osnovnim i srednjim školama u Osječko-baranjskoj županiji nastava se nije održala od 12 do 14 sati.

Image
Foto: Marko Mrkonjic/PIXSELL

Štrajk solidarnosti u Splitu: gradski prijevoz stao 10 minuta

Desetominutnim zaustavljanjem prometa i trubljenjem autobusnih sirena štrajku solidarnosti priključili su se i zaposleni u splitskom gradskom prijevozniku Promet, a akcije solidarnosti organizirane su i u većini drugih javnih ustanova u Splitu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Desetominutno zaustavljanje gradskih autobusa u Splitu nije izazvalo poremećaj prometa, ali smo na taj način izrazili svoju solidarnost s onima koji ne primaju plaću jer je to nedopustivo", rekao je sindikalni predstavnik u splitskom Prometu TeoBulić.

Povjerenik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske za Splitsko-dalmatinsku županiju ZoranKačić izvijestio je kako su se i u splitskom KBC-u solidarilizirali za štrajkom upozorenja ali tako da to ne izazove nikakav zastoj u pružanju liječničkih i medicinskih usluga.

Predsjednik splitske podružnice Hrvatskog liječničkog sindikata BožoBota je rekao da će se solidarnost sa štrajkom izraziti za vrijeme polusatne marende.

"Solidarnost je izražena i u Brodotrogiru polusatnom akcijom po raznim odjelima poduzeća, ali tako da se to ne odrazi na proizvodnju", rekao je Kačić. Po njegovim riječima, u Brodosplitu danas nema štrajka solidarnosti pošto se "poslodavac nije suglasio s tom akcijom".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Direktorica splitskog regionalnog ureda Hrvatske udruge poslodavaca VesnaIvićŠimetin je rekla kako u Dalmaciji danas nema štrajka u realnom sektoru među srednjim i malim poduzetnicima, nego se štrajk odnosi na javne ustanove, to jest državni sektor.

Image
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL

Rijeka: Štrajk solidarnosti u knjižnicama i škveru

U Gradskoj knjižnici Rijeka svi odjeli su zatvoreni od 12 do 14 sati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječki kazalištarci u 11 sati održali su konferenciju kao potporu štrajku. Kažu da je štrajk solidarnosti štrajk upozorenja. "Novim Zakonom još će se više obespraviti radnici. Priče da smo među najzaštićenijim radnicima u Europi su floskule koje nam ministar pokušava prodati i koje ne stoje. Sadašnja Vlada ne razmišlja o budućim generacijama, o najmlađima, ali ni o onima koji su pred penziju. Novi Zakon će dati još lakšu mogućnost otpuštanja baš tih starijih radnika", rekao je rekao AntonToniPlešić, povjerenik Sindikata djelatnika u kulturi.

"Čovječanstvo oduvijek ima težnju da ide prema naprijed. Ne razumijem neke prijedloge novog Zakona o radu jer se u njemu može iščitati da se ide unatrag", rekao je Davor Bušić iz Talijanske drame. 

U podne su se oglasile sirene u riječkom škveru. Sindikalisti kažu da daju podrška Lipiku i Areni. Ali ni radnici jednoga društva unutar Brodogradilišta 3. Maj nisu dobili plaću. Radnici su na radnim mjestima ali ne rade ništa, svojim neradom dokazat će Vladi da su svi jedinstveni u svojim zahtjevima za zakonitost, pravo na rad i isplatu plaće koju jamči Ustav. Plaću u škveru na Kantridi nije dobilo preko 220 radnika društva Motori i dizalice.

Njihovi izaslanici idu sutra u Zagreb. Akcije će se nastaviti jer je ovo s neisplatom plaće bolest koja je samo u Hrvatskoj od svih civiliziranih društava vidljiva, kažu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poručuju Vladi da je ovo tek prvi korak, idući korak će biti izlazak na ulice, sveopći štrajk. Središnjice će odlučiti hoće li to biti u većim gradovima, na Markovu trgu ili središnjem zagrebačkom trgu. Ovo je tek prvi korak, vidi se jedinstvo.

Image
Foto: Goran Kovacic/PIXSELL

'Mi radimo Zločin i kaznu, vi radite Zakon o radu'

Hrvatski kazališni djelatnici pridružili su se u Zagrebu izrazima podrške štrajku solidarnosti u organizaciji udruženih sindikata, te izrazili protivljenje prijedlogu izmjena Zakona o radu, kao i novog Zakona o kazalištu (ZOK), poručivši kako sve izmjene i dopune moraju biti donesene na kvalitetan način i u dijalogu sa svim zainteresiranim stranama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na konferenciji za novinare održanoj u Gradskom dramskom kazalištu Gavelli u stanci između dva čina predstave "Zločin i kazna" predstavnici Sindikata hrvatskih glumaca (SHG) i Hrvatskog sindikata zaposlenika u kulturi, te osoblje i glumci GDK Gavelle okupili su se pod transparentom "Mi radimo Zločin i kaznu, vi radite Zakon o radu".

Predsjednik SHG-a Žarko Savić istaknuo je kako se glumačka profesija nalazi na pragu brojnih promjena vezanih ne samo uz ZOR nego i uz ZOK, te upozorio da se na kulturne djelatnike uoči početka pregovora vrše veliki pritisci. "Najavljeni ZOR i ZOK nakon obespravljivanja svih zaposlenih u RH najavljuju obezglavljivanje i obespravljivanje i glumaca", ustvrdio je Savić.

"Mi s zalažemo za nedonošenje takvog ZOR-a i ZOK-a, kao i za to da se sve izmjene i dopune ne donose bez dijaloga, slušanja struke i zainteresiranih strana – sindikata", dodao je i poručio da su poboljšanja potrebna "ali u smjeru većih prava i poboljšanja uvjeta za rad".

Glumci tvrde da su sadašnjim ZOK-om već diskriminirani, marginalizirani i kažnjeni, a s novim "još i gore". "Dopustimo li da se nastavi na takav način voditi kulturna politika, uništit ćemo sami sebe", poručila je glumica AnjaŠovagović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever istaknuo je kako je očito da su različiti dijelovi društva ujedinjeni u tome da promjene najavljene ZOR-om jednako pogađaju sve zaposlene u RH. "Sama činjenica da se ZOR-om prijeti jasno ukazuje na to kakav je sadržaj takvoga zakona", kazao je Sever.

Image
Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Bolnice normalno rade

Sve bolnice u Hrvatskoj radit će normalno budući da Hrvatski liječnički sindikat (HLS) danas ne organizira nikakve prosvjede, a medicinske sestre i tehničari dat će potporu štrajku tijekom svoje pauze između 12 i 14 sati, doznaje se od sindikalnih čelnika. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štrajkaški odbori Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara u pojedinim ustanovama organizirat će skup zaposlenika ispred bolnica kako bi dali podršku radnicima u Lipiku i Puli, ali i ukazali na problem sestara i tehničara kojima stotine prekovremenih sati nisu plaćene tijekom proteklih godina, doznaje se od predsjednice Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara AnicePrašnjak koja će se članstvu obratiti iz Zadra.

Okupit će se samo zaposlenici koji u to vrijeme imaju pauzu ne ometajući redovan rad bolnica. U Zagrebu okupljanje je najavljeno ispred KBC-a Zagreb, KBC-a Sestre milosrdnice i KB-a Sveti Duh.

Predsjednik HLS-a Ivica Babić rekao je da liječnici podržavaju štrajk solidarnosti, ali neće danas organizirati nikakve prosvjede. No, HLS će aktivno sudjelovati u generalnom štrajku koji najavljuju sindikalne središnjice, poručio je Babić.

Nastava u školama skraćena

Tijekom štrajka solidarnosti zaposlenici u hrvatskim školama će od 12 do 14 sati na sastancima raspravljati o štetnosti predloženih izmjena Zakona o radu (ZOR) za prava radnika i dostojanstvo rada, a rasprava će se voditi i Pravilniku o normi koji je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta stavilo na javnu raspravu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Današnjim dvosatnim štrajkom solidarnosti sindikati žele iskazati svoje protivljenje izmjenama ZOR-a jer smatraju da se njima uništavaju temelji socijalne države, a radnike i sindikate marginalizira, ističu BranimirMihalinec iz Sindikata srednjih škola te SanjaŠprem iz Sindikata hrvatskih učitelja.

"Protivimo se izmjenama ZOR-a jer se njima uništavaju temelji socijalne države", rekao je Mihalinec Hini poručujući SDP-u da, ako želi neoliberalnu državu, mora promijeniti ime u "Prvu neoliberalnu stranku" jer predložene izmjene ZOR-a s idejom socijaldemokracije nemaju nikakve veze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikati se protive prijedlogu za povećanom fleksibilizacijom na tržištu rada jer će ona, naglašava, dovesti do još veće podjele među građanima.

Sindikat hrvatskih učitelja najbrojniji je granski sindikat u Hrvatskoj, a njegovi članovi tijekom štrajka će na sastancima raspravljati o štetnosti ZOR-a vezano uz pravo radnika i dostojanstvo rada, kazala je Šprem. Štrajkom želimo reći "ne" ekspolataciji rada i radnika.

"Štrajkamo zbog marginaliziranja rada sindikata, jer svi ovi udari na naša primanja ustvari su udari na rad svakog sindikata", kazala je Šprem.

Image
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Razgovarat će i o Pravilniku o normi koji je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta stavilo na javnu raspravu, a prema kojem će, kako je rekla, mnogi zaposlenici izgubiti punu normu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim protiv izmjena ZOR-a, dodaje, štrajkom prosvjedujemo i protiv nabavke skupocjenih automobila, jer smatramo da u krizno vrijeme svi moramo podjednako snositi teret, a vladajući prvo moraju krenuti od sebe, odnosno odricanje pokazati svojim primjerom.

"Štrajkamo i protiv ukidanja dodataka na plaću koji su nam dosad bili zajamčeni granskim kolektivnim ugovorom. Te dodatke smo mi zaradili i svojim poštenim radom zaslužili", ističe Šprem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protivimo se snižavanju cijene rada u privatnom, državnom i javnom sektoru, produženju radnog tjedna, fluktuaciji radnika, pri čemu će se jedne otpuštati da bi se na njihova mjesta zaposlili fleksibilniji i jeftiniji radnici koji neće imati prava iz kolektivnih ugovora, dodaje.

Štrajkamo i protiv legalizacije neisplate prekovremenih sati, štrajkamo kako bismo upozorili da lakše otpuštanje radnika neće pridonijeti većoj stopi zapošljavanja, naglašava Šprem dodajući da sindikati traže reforme koje će se temeljiti na istraživanjima i stručnim analizama.

"Štrajkamo jer želimo raditi", zaključuje Šprem. Poslodavac i radnik trebaju biti partneri, a ne neprijatelji, ističe te poziva sve socijalne partnere na ravnopravan dijalog.

Image
Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL

'Štrajku solidarnosti odazvalo se 270.000 radnika'

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel izjavio je nakon završetka štrajka solidarnosti, koji je održan od 12 do 14 sati, da se pozivu na štrajk odazvalo više od 270.000 radnika, odnosno gotovo 100 posto onih koji su na sindikalnom referendumu izrazili spremnost na sudjelovanje u generalnom štrajku protiv izmjena Zakona o radu (ZOR).

Od petminutnog sudjelovanja vozača ZET-a, do dva sata stajanja 110 vlakova Hrvatskih željeznica, u školama i stotinama trgovačkih društava bio je masovan odaziv radnika na štrajk. Nisu svi stajali puna dva sata, ali su se solidarno odazvali gotovo svi članovi sindikata, ustvrdio je Novosel.

Štrajk je formalno održan iz solidarnosti s radnicima Zdravstveno-rekreativnog centra u Lipiku i pulske tekstilne tvornice Arena, kojima više mjeseci nisu isplaćene plaće, no pravi je razlog bilo uvrštenje u saborsku raspravu novog ZOR-a koji sindikati odbijaju prihvatiti u predloženom obliku, tvrdeći da je štetan za radnike i njihova prava.

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo