U petak bi s nastave trebalo izaći stotine tisuća djece kako bi nazočili globalnom prosvjedu za klimu u trenutku sve većeg bijesa zbog neuspjeha političara u rješavanju eskalirajuće ekološke krize. Kako piše The Guardian, djeca iz desetak tisuća škola u više od 100 zemalja trebala bi sudjelovati u prosvjedima koji su započeli prošle godine kada je jedna aktivistica, 16-godišnja Greta Thunberg, sama održala prosvjed ispred švedskog parlamenta.
Swedish climate activist Greta Thunberg gives a speech during a demonstration of students calling for climate protection on March 1, 2019 in front of the cityhall in Hambourg, Germany. (Photo by Axel Heimken / AFP)
Od tada je pokret za klimu uhvatio takav zamah da u prosvjedu sudjeluju školarci na svim kontinentima osim na Antarktiku. I dok se gomila dokazna građa u prilog klimatskoj krizi, očekuje se da će štrajk u petak biti najveći. Amnesty International upozorio je da bi neuspjeh svjetskih vlada da se uhvate u koštac s krizom mogao predstavljati "jedno od najvećih kršenja međugeneracijskih ljudskih prava u povijesti".
Swedish climate activist Greta Thunberg (C) takes part in a demonstration of students calling for climate protection on March 1, 2019 in front of the cityhall in Hambourg, Germany. (Photo by Axel Heimken / AFP)
Svjesni posljedica nedjelovanja
Kumi Naidoo, glavni tajnik u Amnesty Internationalu, rekao je: "Žalosno je da djeca moraju žrtvovati dane za učenje u školi kako bi zahtijevali od odraslih da učine pravu stvar. Međutim, oni su svjesni posljedica sadašnjeg sramotnog nedjelovanja, kako za sebe tako i za buduće generacije. To bi trebao biti trenutak za ozbiljno samopropitivanje naše političke klase."
U Velikoj Britaniji je više od 10.000 djece prošli mjesec izašlo s nastave, a organizatori očekuju da će događaj u petak biti još veći jer će se održati oko 100 događaja koji će uključivati tisuće škola diljem zemlje. AnnaTaylor (17), koja je suosnivačica britanske studentske klimatske mreže, rekla je: "Mladi ljudi u Velikoj Britaniji pokazali su da smo ljutiti zbog nedostatka vodstva vlade u pogledu klimatskih promjena. Oni koji su na vlasti ne samo da su nas izdali i da nam oduzimaju budućnost, već su odgovorni za klimatsku krizu koja se na užasne načine događa diljem svijeta."
Taylor je rekla da je Velika Britanija do sada bila relativno zaštićena od posljedica krize te da "oni koji su najmanje odgovorni za doprinos klimatskim promjenama već trpe najgore posljedice". Smatra da je njihova dužnost ne samo djelovati za one koji žive u Velikoj Britaniji i njihovu budućnost, već i za sve ljude na svijetu. "To znači klimatska pravda."
Swedish climate activist Greta Thunberg waves on stage during a demonstration of students calling for climate protection on March 1, 2019 in front of the cityhall in Hambourg, Germany. (Photo by Axel Heimken / AFP)
Žele da klimatske promjene postanu prioritet
"Bit će prilično impresivno i nevjerojatno je nadahnjujuće da je sve počelo nakon što je Greta sama prosvjedovala", rekla je 13-godišnja Holly Gillibrand iz pokreta za školski štrajk za klimu, nadodavši da se osjeća optimistično u pogledu potencijala prosvjeda u petak. Tvrdi da to pokazuje kako postoje tisuće učenika koji su jako zabrinuti za okoliš i spremni su propustiti nastavu kako bi od političara zahtijevali da ozbiljno shvate ekološku krizu i počnu djelovati.
"Mislim da će svi prosvjedi diljem svijeta dati do znanja političarima i zakonodavcima da moraju nešto učiniti jer slabi na listi prioriteta. Oni se svađaju oko stvari kao što je Brexit, ali trebaju sada djelovati na klimatske promjene, jer za 12 godina nećemo moći ništa vratiti", rekao je 11-godišnji Méabh Mackenzie, jedan od organizatora prosvjeda.
Swedish climate activist Greta Thunberg (C) takes part in a demonstration of students calling for climate protection on March 1, 2019 in front of the cityhall in Hambourg, Germany. (Photo by Axel Heimken / AFP)
U Belgiji će tisuće radnika prosvjedovati zajedno s učenicima na mjestima kao što su Antwerpen, Bruges i Liège, a onda otputovati u Bruxelles na velike prosvjede. Naime, radnici se mobiliziraju preko flamansko-frankofonske podjele, nakon žalbe kampanje Mladi za klimu koja je organizirala tjedne demonstracije u kojima je od siječnja sudjelovalo i do 35.000 mladih.
Sličnost s pariškim prosvjedima 1968.
Gina Heyrman, glasnogovornica socijalističkog sindikata ABVV-FGTB, primijetila je "sličnosti" s pariškim prosvjedima 1968. godine. "Ovo je prvi put da smo zajedno s mladima vodili politički štrajk. Možda smo na početku nove ere. Nadam se. Sada svi govore o klimi. Svi su toga svjesni, zahvaljujući učenicima."
Sindikat CFDT u Francuskoj također je pozvao svakog člana na sudjelovanje u klimatskim akcijama u petak.
Ranije ove godine Thunberg, koja je pokrenula pokret, rekla je na skupu političkih vođa i milijardera u Davosu: "Ne želim da budete optimistični. Želim da vas uhvati panika. Želim da osjetite strah koji osjećam svaki dan. A onda želim da djelujete."
Prosvjed u Zagrebu
U Zagrebu će se u petak također održati prvi "School Strike 4 Climate" prosvjed, s planiranim početkom u 12.30 sati na Europskom trgu. Prosvjed su organizirale 17-godišnje Laura Skala i Lea Janja Tomić te 18-godišnja Gabriela Matić iz Privatne klasične gimnazije.
"Odlučile smo se organizirati ovaj prosvjed kako bismo se priključili ostalim gradovima svijeta u poticanju političara da napokon adresiraju problem klimatskih promjena i počnu poduzimati potrebne mjere kako bi se spriječila daljnja katastrofa. Osim toga, želimo osvijestiti sve građane i mlade i stare da je vrijeme za promjenu u kojoj svi trebamo sudjelovati”, rekla je Lea u razgovoru za Super1 te dodala da traže "promjenu sustava u kojem će tema klimatskih promjena biti glavni prioritet".
Čule smo se s genijalnim curama koje u petak organiziraju prosvjed srednjoškolaca za klimu