STOP /

nasilju u obitelji!

Kad se u svijetu pojavi neki novi virus za koji se pretpostavlja da bi mogao ugroziti živote mnogih, mediji i svjetska javnost prihvaćaju ozbiljnost takve informacije,

22.12.2000.
12:23
VOYO logo

Muž tuče ženu, majka i njezin drugi muž zlostavljaju petogodišnjeg sina iz prvog braka, sin pijanac tuče svog onemoćalog oca s kojim živi, supruga histerično viče na svoga muža. Tko su ljudi kojima se događaju tako grozne životne situacije?

Nasilje u obitelji ili domaće nasilje definira se kao stvarno i prijeteće fizičko, seksualno, emocionalno ili ekonomsko nasilje neke osobe od strane nekoga s kojim su imali ili imaju intiman odnos. Prema statističkim pokazateljima u 95% slučajeva nasilnici su muškarci, čiji se nasilnički nastupi ne pojavljuju iznenada već nastaju kroz dugogodišnji proces.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za osobu koja je vidjela i osjetila nasilje od strane svojih roditelja tri puta je veća vjerojatnost da će prenositi isto. Stručnjaci nasilnog čovjeka često definiraju kao ljubomornog, onog koji želi sve kontrolirati, a koji se, ustvari, osjeća bespomoćnan i boji se da će ga svi napustiti.

Također se smatra da je upravo nasilje u obitelji najčešći oblik nasilja u društvu, što je kontradiktorno činjenici da se ono najmanje pojavljuje na površini javnog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Važno je napomenuti da su istraživanja pokazala da se nasilje u obiteljima, u kojima je prisutno, protezalo kroz više generacija, te da grupe i ustanove za pomoć i prevenciju mogu značajno smanjiti krug nasilja.

Obiteljsko nasilje u Hrvatskoj

Nasilje u obitelji nije prepoznato kao kršenje zakona i ženskih ljudskih prava, već kao problem privatne sfere i iz tog razloga u Hrvatskoj se nasilje u obitelji tretira civilnom pravnom regulativom, što nikako ne ide u prilog rješavanju problema.

Prema mišljenju većine ne postoji adekvatno zakonodavstvo koje bi štitilo žene i samo ekstremni oblici nasilja i tjelesnih ozljeda potpadaju u nadležnost javnog tužilaštva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve veći broj nevladinih organizacija svojim aktivnostima ukazuju na postojeće probleme te se programski bave pronalaženjem djelotvornih rješenja kada je riječ o žrtvama obiteljskog nasilja. Njihova briga i aktivnosti odnose se na brojna pitanja o pružanju zaštite, povećavanju sigurnosti žrtava koje se uspiju odvojiti od nasilnika, terapijska pomoć i edukacija, obraćanje pozornosti društva i educiranje okoline, te zakonske regulative i provedbe istih.

Kome se događa i tko to čini?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Statistike pokazuju da su žrtve uglavnom žene, te da žrtva muškog nasilja može biti bilo koja žena, bez obzira na godine, klasu, nacionalnost, obrazovanje ili materijalnu situaciju. Isto tako ne postoji određena grupa nasilnika. Statistike pokazuju da to mogu biti muškarci bilo koje profesije, razine obrazovanja, nacionalnosti. Nasilnici mogu biti problematični ili vrlo poštovani u društvu.

arti-200012224038006 arti-200012224007006 arti-200012224041006 arti-200012224009006 arti-200012224043006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo