protiv korupcije od malih nogu /

Što će se točno učiti na satovima građanskog odgoja?

Ukidanje zaključivanja ocjena na polugodištu i informatika od prvog osnovne samo su neke od promjena koje u škole namjerava uvesti novi ministar obrazovanja. Jedna je i novi predmet - građanski odgoj. Kako živjeti bez predrasuda i korupcije, kako mirno rješavati sukobe, sve do osnova demokracije, đaci će učiti od malih nogu.

5.1.2012.
19:34
VOYO logo

Nakon kratkog razgovora s osnovnoškolcima na praznicima, zaključili smo kako će učenicima itekako dobro doći građanski odgoj.

Tamo će učiti o demokraciji, globalizaciji, temeljnim ljudskim pravima i zaštiti potrošača, a razvijat će i mnoge vještine, od upravljanja sukobima i emocijama do pisanja životopisa.

Udžbenici, koji tumače sve o biranju vlasti, sudjelovanju građana, ali i primjerice što je to GMO i koji je sastav hrane, već su spremni.

"Za ovu školsku godinu još uvijek će građanski odgoj se provoditi na dobrovoljnoj osnovi, a ne sustavno", upozorila je Nevenka Lončarić Jelačić iz Agencije za odgoj i obrazovanje.

Od prvog do šestog razreda, sat na tjedan mogao bi se tako predavati već ove godine jer nije predviđen kao zaseban predmet. U 7. i 8. osnovne moguće ga je uvesti kao izborni, a u srednjoj školi postaje obvezan umjesto politike i gospodarstva.

No, to neće biti jedan od onih predmeta gdje će se  ocjene dobivati za bubanje iz knjiga. Naime, velik dio nastave bit će praktičan, a novi ministar od svega mnogo očekuje.

"Kroz građanski odgoj moći ćemo naučiti mlade da više brinu o sebi I o odnosima s ljudima s kojima su okruženi, o demokraciji, o mogućnostima kako se boriti protiv korupcije te da na taj način Hrvatska, uz društvo znanje, postane i društvo bez korupcije", optimističan je Željko Jovanović.

Razlikovati dobro i zlo, pošteno i nepošteno, odsad će se i doslovno učiti u školi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo