Stipetić: Nije zatražena moja ostavka

Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Petar Stipetić izjavio je po završetku sjednice saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, sazvane zbog nesreće u vojarni Sv.

18.11.2000.
1:00
VOYO logo

Na novinarsko pitanje, sumnja li da je riječ o diverziji, general zbora Stipetić odgovorio je kako "u ovome trenutku, iako ne bi želio prejudicirati istragu, ne isključuje ni jednu mogućnost". Također očekuje da će "sva pitanja biti vrlo brzo raščišćena", i da će "nadležne državne institucije vrlo brzo moći izaći s cjelokupnim izvješćem".

Po riječima načelnika Glavnog stožera, istražna povjerenstva završila su dio istrage iz sfere zapovjedne odgovornosti. Suspendirano je pet časnika i dočasnika koji su u izravnom lancu odgovornosti. "Na Odboru sam rekao da su odgovorne sve strukture od vrha, pa na dolje, a stupanj odgovornosti utvrđivat će se kada se istraga provede do kraja", naglasio je general Stipetić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvijestio je također da na sjednici saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost nije zatražena njegova ostavka zbog nesreće u ogulinskoj vojarni. "U sustavu zapovijedanja Oružanih snaga takva institucija ne postoji. Načelnik Glavnog stožera se imenuje i razrješuje. Ako vrhovni zapovjednik Oružanih snaga i nadležna tijela državne vlasti ocijene da sam odgovoran, imaju me pravo smijeniti s dužnosti", istaknuo je Stipetić.

Predsjedniku Republike i vrhovnom zapovjedniku Oružanih snaga Stjepanu Mesiću, Stipetić je, kako je rekao, podnio prvo preliminarno izvješće o nesreći, ali još nije imao prilike s njim o tome razgovarati. Precizno izvješće predsjednik Mesić će dobiti kada završi istraga, najavio je general Stipetić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je i da se ročni vojnici ne trebaju bojati za svoju sigurnost zbog događaja u ogulinskoj vojarni, gdje je, kazao je, napravljen propust. "Ne mogu reći da nema problema, susrećemo se s kompliciranom situacijom, ali životi i zdravlje vojnika nisu ugroženi, kao ni sigurnost države koju je HV u svakom trenutku spremna zaštititi", dodao je.

General Stipetić rekao je također kako nisu istiniti napisi u nekim medijima da je za događaj u Ogulinu optužio časnike iz Domovinskog rata. "Rekao sam da je pitanje koliko je stručan kadar koji je obučavao vojsku", naglasio je.

Obrazlažući svoju ostavku premijeru Račanu zbog događaja u vojarni u Ogulinu, ministar obrane Jozo Radoš izjavio je da taj događaj može biti povod da se utvrde standardi u kojima bi ministri svoje mandate stavili na raspolaganje, pa čak i kada se ne radi o izravnoj odgovornosti. Radoš je to novinarima izjavio po završetku izvanredne sjednice saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost.

"Mislim da bi ministri, budući da postoji i politička odgovornost, u ovakvim slučajevima, premijeru, i preko njega parlamentu, trebali ponuditi mandate na raspolaganje. Utvrđeni standardi bi značili da se ministri neće suprotstavljati mogućem prijedlogu premijera da njihov mandat ponudi Saboru, da ih razriješi", rekao je Radoš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da je "na premijeru da odluči" što će s njegovim mandatom. Na upit, je li o tome razgovarao s premijerom Račanom, Radoš je odgovorio "da je to pitanje koje ima široke političke implikacije, te da sinoć nisu o tome razgovarali".

Ustvrdio je da će svakako trebati pričekati sva izvješća "da se donese bilo kakva suvisla odluka u tom smislu", nazvavši ponuđenu ostavku "uobičajenim postupkom".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radoš je Odboru najavio da će izvješća koja će MORH dostaviti biti prvi pokušaj sustavnog odnosa MORH-a prema nadležnom saborskom odboru i Vladi. Dodao je da bi temeljem posebnog zakona koji će vrlo brzo uputiti u saborsku proceduru trebalo donijeti strateške dokumente i definirati obrambenu i vojnu strategiju HV-a, i temeljem toga prići preustroju.

Naglasio je da se radi o velikom sustavu od 65 tisuća ljudi, od kojih bi 10 000 trebalo zbog transformacije ostati izvan sustava Oružanih snaga. Zaključio je, da se unatoč nesretnom događaju, u Hrvatskoj vojsci, koja broji 44 tisuće profesionalnih vojnika, ne radi o stanju koje bi u smislu ukupne borbene spremnosti bilo alarmantno. "Uz sve poteškoće koje iz društva prodiru i u vojsku, vojska je svjesna svojih zadaća. Stanje borbene spremnosti i svijesti HV-a, unatoč ovom teškom događaju, može se ocijeniti pozitivno", rekao je ministar obrane Jozo Radoš.

Po završetku izvanredne sjednice saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost predsjednica Odbora Đurđa Adlešić (HSLS) izjavila je da Odbor pozdravlja odluku ministra obrane Joze Radoša da stavi mandat na raspolaganje, "jer je drži časnim i odgovornim činom".

Odbor je također postavio i pitanje odgovornosti Glavnog stožera i njegovih tijela, rekla je poslijepodne Đurđa Adlešić. Odbor je primio na znanje izvješće o nesreći u vojarni u Ogulinu koje su podnijeli ministar Radoš i načelnik Glavnog stožera oružanih snaga Petar Stipetić.
Odbor podržava sve istražne radnje koje su poduzete u smislu odgovornosti i izrečenih suspenzija petorici časnika i dočasnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odbor je zatražio da mu se po završetku istrage dostave rezultati s posebnim naglaskom na okolnosti u kojima se nesreća dogodila. Odbor smatra da se standardi Hrvatske vojske trebaju što prije izgraditi u skladu sa standardima NATO-a.

U nesreći koja se u četvrtak dogodila u vojarni "Sv. Petar" u Ogulinu stradao je 21 ročni vojnik. Nakon eksplozije granate, koja se pod još nerazjašnjenim okolnostima našla u skladištu školske bojeve opreme, teško je stradalo pet vojnika, a 16 ih je lakše ozlijeđeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo