TRIPOLI - "Sredozemlje je postalo pravo bojno polje", rekao je pukovnik Gadafi u kratkoj snimci koju je u subotu navečer emitirala libijska televizija i zaprijetio da će libijske snage "napasti sve civilne ili vojne ciljeve" na Sredozemnom moru, prenosi AFP.
"Interesi zemalja koje su sudjelovale u napadu bit će ugroženi", upozorio je Gadafi i poručio da će se "hrabri libijski narod boriti" protiv "neopravdane križarske agresije".
Prije toga je s američkog ratnog broda ispaljeno je u subotu navečer 112 raketa na 20 libijskih ciljeva, javila je američka televizija CNN.
U tim je napadima na nekoliko libijskih gradova poginulo najmanje 48 osoba, a 150 ih je ranjeno, prenosi France presse pozivajući se na službene libijske izvore.
Libijska državna televizija javila je kako su bombardirani civilni ciljevi u Tripoliju. Pentagon, pak, kaže kako su napali Gadafijevu protuzračnu obranu.
Napad na Libiju je počeo oko 18 sati kada su francuski zrakoplovi uništili četiri tenka libijske vojske nedaleko od Bengazija.
Nakon što je Zapad pokrenuo vojnu operaciju, Libija je zatražila hitan sastanak UN-ova Vijeća sigurnosti
Gadafi je rekao da Vijeće sigurnosti ima odgovornost da zaustavi agresiju na Libiju, izvijestila je libijska državna televizija ne spominjući mogućnost sastanka VS-a.
Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy objavio je da su savezničke snage krenule u akciju iznad Libije i srpječavaju snage Moamera Gadafija da napadaju pobunjeničko uporište Bengazi. "Francuski zrakoplovi u subotu nadlijeću Libiju kako bi spriječili zračne napade Gadafijevih snaga na Bengazi" i "spremni su intervenirati protiv oklopnih vozila" kako bi zaštitili civile, rekao je Sarkozy.
"To je teška odluka koju smo morali donijeti", istaknuo je francuski predsjednik.
Rezolucija 1973 Vijeća sigurnosti kojom se odobrava primjena sile protiv snaga pukovnika Moamera Gadafija i otvara put zračnom udarima na Libiju, prihvaćena je s 10 glasova od petnaest članica Vijeća.
Njemačka se suzdržala, kao i Kina i Rusija, također stalne članice, ali nisu primijenile pravo veta kako bi blokirale donošenje dokumenta.
Libija je priopćila kako ništavnom smatra rezoluciju 1973 kojom UN uvodi zonu zabrane leta, ustvrdivši kako sada ponovno "ima pravo" koristiti svoje zrakoplovstvo.