Patrik i Ana maturanti su koji dijele istu priču - pobjedili su opaku bolest, ali u bolnici nisu mogli nastaviti školovanje. Patrik je zbog toga morao promijeniti školu i ponoviti godinu, a Ana je ispite morala polagati - putem Skypea.
"Bolovao sam od leukemije. Liječio sam se na Rebru. Liječenje je trajalo dvije godine", ispričao je Patrik Sušak.
"Ja sam bolovala od Hodgkinova limfoma. Liječila sam se u Klaićevoj. Trajalo je oko godinu dana", rekla je Ana Tomašević.
Povratak u školu iz bolničkih kreveta bio je traumatičan.
Srednjoškolcima pravo na obrazovanje u bolnici nije omogućeno, ali barem osnovnoškolci takvih problema nemaju.
Trinaestogodišnji Marko je već drugi tjedan na zagrebačkom Rebru, ali nastavu ne propušta.
"Nastava je svaki dan od 9 do 17:15, u dva turnusa tako da možemo reći da svako dijete koje je hospitalizirano ima neki oblik nastave", rekla je jedna od učiteljica Ljiljana Cipek.
Učiti se mora, a svakom djetetu se posebno pristupa. Već nakon 10. dana u bolnici šalju se izvješća s ocjenama matičnoj školi. Srednjoškolci nemaju tu mogućnost.
"Kod srednjoškolaca je problem taj koji imaju različite programe i ustvari treba model koji će biti zajednički na nacionalnoj razini", kazala je Ivanka Gregurinčić, socijalni pedagog Klinike za pedijatriju KBC-a Zagreb.
U tijeku je mijenjanje Pravilnika o osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju učenika s teškoćama, pa će škola u bolnici biti dostupna svima.
"Na taj način će se stvoriti pretpostavke da svaki učenik koji pohađa osnovnu ili srednju školu da za vrijeme svog boravka u bolnici ima pravo na obrazovanje", pojasnila je Sabina Glasovac, zamjenica ministra znanosti, obrazovanja i sporta.
Dok novi pravilnik ne stupi na snagu, ovo dvoje maturanata kao volonteri pomagat će vršnjacima da ne moraju prolaziti njihovim teškim putem.