dobro za promet /

Srbija pozitivno o hrvatskom ulasku u EU

Image
Foto: RTL

Srbijanski dužnosnici u ministarstvima prometa i unutarnjih poslova ne očekuju nikakve poteškoće, probleme niti drastičnije promjene na graničnim prijelazima nakon što 1. srpnja Hrvatska postane članicom Europske unije, a istodobno u izjavama agenciji Tanjug ukazuju na pozitivne učinke, poput manjeg zadržavanja na graničnim prijelazima ka EU jer će prijevoznici sad imati jedan prijelaz manje.

9.6.2013.
16:20
RTL
VOYO logo

"Za srpski putnički i teretni promet neće biti nikakvih problema zbog ulaska Hrvatske u EU 1. srpnja, već suprotno - bit će pozitivnih učinaka, a to se odnosi na sve vrste prometa - cestovni, željeznički, zračni, vodeni i takozvani intermodalni, odnosno kontejnerski promet", ocijenio je za Tanjug državni tajnik u ministarstvu prometa Miodrag Poledica.

On je istaknuo da će, budući se Hrvatska graniči sa Slovenijom, u cestovnom i željezničkom prometu prijevozničke i prometne tvrtke iz Srbije imati jednu granicu manje prema zemljama zapadne Europe, što znači nekoliko sati kraća zadržavanja na tim graničnim prijelazima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Procjena dužnosnika srbijanskog ministarstva prometa je da će u pogledu željezničkog prometa Srbija i dalje biti uglavnom orijentirana na luku Rijeka, iz koje se 20 do 30 posto robe za Srbiju preveze uglavnom željeznicom, ali je upozorio na moguće promjene kada je riječ o velikim brodskim poduzećima.

"Postoji neko nepisano pravilo da, kako koja zemlja uđe u EU, ti veliki brodovi, koji uglavnom dolaze iz Kine, odlaze prema lukama koje nisu u zemljama EU-a, jer imaju povoljnije tarife za velike brodovlasnike, pa je moguće da će to biti šansa za druge jadranske luke, poput Ploča u BiH, Bara u Crnoj Gori, Drača u Albaniji...", rekao je Tanjugu Poledica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je najavio da će Srbija, Hrvatska i Slovenija u narednih nekoliko tjedana osnovati zajedničko željezničko poduzeće za transport robe "Kargo 10".

U zračnom prometu Srbija i Hrvatska su potpisnice Sporazuma o europskom otvorenom nebu (ECAA) i uzajamno imaju uglavnom sezonske letove JAT Airways-a iz Beograda za Dubrovnik, Split i Pulu, a Croatia Airlinesa iz Splita.

U riječnom prometau Dunav je istodobno jednim dijelom i prirodna granica među dvije zemlje, a u reguliranju dijela toka Dunava koji je kritičan za plovidbu Srbija i Hrvatska moći će zajedno konkurirati za europske fondove, ocijenio je dužnosnika srbijanskog ministarstva prometa.

Istodobno, načelnik Uprave granične policije MUP-a Srbije Nenad Banović ocijenio je da neće biti nikakvih drastičnih promjena pri prelasku granice s Hrvatskom nakon što 1. srpnja postane članica EU-a jer će građani Hrvatske i dalje moći prelaziti granicu sa Srbijom uz osobnu iskaznicu, a državljani Srbije putovat će u Hrvatsku s putovnicom i bez dodatnih zahtjeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Banović je podsjetio da Srbija i Hrvatska još iz 90-ih godina imaju sporazume o graničnim prijelazima i o malograničnom prometu, a osnovana je radna skupina koja inovira te sporazume.

"Praktički, kontrola prelaska državne granice između Srbije i Hrvatske ostat će na razini na kojoj je i sada", ocijenio je Banović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo