Spor Busha i Gorea oko - tablete za pobačaj

30.9.2000.
22:00
VOYO logo

U američkoj predsjedničkoj predizbornoj kampanji sada je svaki i najmanji povod dobar da dvojica vodećih suparnika - George W. Bush i Al Gore iskažu suprotna gledišta. Tako je u petak povod za sporenje dala odluka Savezne uprave za lijekove (FDA) o puštanju u prodaju lijeka nazvanog RU-486.

Spor je potaknut činjenicom da je FDA nakon 12 godina političkih trvenja prvi put odobrio na američkom tržištu prodaju tableta za prekid trudnoće. Dakako, izdaju se samo uz liječnički recept i koriste pod nadzorom ovlaštenih liječnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ma kako umotane u navodnu skrb za zdravlje žena, izjave Busha i Gorea zapravo odražavaju njihove bitne političke razlike o pobačaju. Gore je odmah podržao rješenje o prodaji lijeka i ponovio kako je bezrezervno za pravo žena na odluku o trudnoći. Nasuprot tome, Bush je u priopćenju odluku FDA nazvao pogrešnom. Ono što demokrati nazivaju "pravom žena na odabir" u riječniku republikanaca zove se "pravom djece na život".

Sukob Busha i Gorea o RU-486 ima i povijesne korijene. Bush senior je kao predsjednik SAD-a 1989. godine zabranio uvoz tog lijeka, koji se već tada koristio u Europi. Početkom 1993. godine, na početku svog mandata predsjednik Bill Clinton uz punu potporu svog potpredsjednika Gorea odlučio je da FDA nastavi ispitivati učinkovitost tableta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrhovni sud SAD-a je 1973. godine svojom odlukom legalizirao pobačaje. Unatoč tome to je jedno od gorućih socijalnih, etičkih i političkih pitanja u SAD-u. Protivnici pobačaja organizirali su i neke militantne skupine koje su napadale bolnice u kojima su obavljani pobačaji, a bilo je i više slučajeva ubojstava liječnika.

Sada protivnici pobačaja najavljuju milijunsku TV kampanju protiv Gorea, a zagovornici prava na pobačaj potrošit će desetak milijuna dolara za promidžbu demokratskog kandidata.

Bush i Gore su inače u posljednjim ispitivanjima raspoloženja birača gotovo posve poravnati. U 17 različitih anketa proteklog tjedna najveća razlika među njima je 3 do 6 posto. Prema ispitivanju CNN-a, liste USA Today i Gallup, objavljene u četvrtak, svakom od kandidata daju 46 posto glasova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo