NE ŽELE UZETI ILI OSTAVITI /

Slovenci Rehnu šalju izmjene i dopune

Image

Većina čelnika slovenskih parlamentarnih stranaka složila se s predloženim dopunama na Rehnov tekst o uspostavljanju arbitražnog suda za rješavanje graničnog spora s RH.

12.5.2009.
15:03
VOYO logo

LJUBLJANA - Sat vremena bilo je dovoljno da se većina čelnika slovenskih parlamentarnih stranaka usuglasi oko dopuna teksta Ollija Rehna, kojim je predloženo pristupanje sporazumu o arbitražnom rješenju hrvatsko-slovenskog graničnog pitanja.

Problem je samo što hrvatski državni vrh tvrdi da je originalni Rehnov tekst ponuđen prema osnovi "uzmi ili ostavi", tako da je pitanje jesu li promjene Rehnova prijedloga uopće moguće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, Slovenci su uvjereni da su promjene nužne, a njihov premijer Borut Pahor kaže da će biti ključno u kojoj će mjeri slovenske primjedbe biti uvažene u eventualnom novom Rehnovom prijedlogu te koliko će pritom biti uvaženi slovenski interesi.

"Ako dopune koje su od bitnog interesa za Sloveniju ne bi bile uvažene, Slovenija ne bi prihvatila ni dopunjeni prijedlog", izjavio je Pahor i dodao da će Slovenija i dalje ostati suzdržana u pogledu hrvatskih pregovaračkih poglavlja za koja smatra da sadrže prejudiciranje graničnog pitanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dopune koje Slovenci traže prvenstveno se sastoje u ustrajanju da se pri crtanju granice primjenjuje načelo pravičnosti. Također, traže da se i kopnena i morska granica rješavaju u paketu, a nećkaju se i kada je riječ o deblokiranju hrvatskih pristupnih pregovora.

Europski povjerenik Rehn predložio je u tekstu, kojeg je prošlog tjedna gotovo jednoglasno prihvatio Hrvatski sabor, osnivanje ad hoc arbitražnog suda koji bi u roku od godinu dana riješio granični spor Hrvatske i Slovenije. Među ostalim, tekstom je predviđeno da bi Slovenija prekinula s blokadom pregovora u onim poglavljima koja su blokirana zbog granice.

Ljubljana blokadu niza pregovaračkih poglavlja opravdava dokumentima koje je priložila Hrvatska, a koji navodno prejudiciraju razgraničenje dviju država. Prema Rehnu, arbitražni bi sud ignorirao sve takve dokumente u donošenju svog pravorijeka, pa u tom smislu blokiranje više ne bi imalo baš nikakve svrhe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo