U srijedu se obilježava šezdeset godina od prvog uspona na najviši vrh svijeta, Mount Everest, koji su ostvarili Edmund Hillary i šerpa Tenzing Norgay, otvorivši nakon toga put tisućama alpinista prema krovu svijeta.
Nepal u srijedu slavi obljetnicu, ali i upozorava da su se ekspedicije pretvorile u pravu turističku industriju što predstavlja veliku opasnost za okoliš.
Četiri dana obilježavanja pod imenom "Dijamantni jubilej Everesta" trebaju se završiti gala večerom u bivšoj kraljevskoj palači u Katmanduu. Na njoj se očekuje i šerpa Kancha, posljednji živući član britanske ekspedicije iz 1953. kada su 29. svibnja Novozelanđanin Hillary i nepalski šerpa Norgay ostvarili prvi uspon na vrh visok 8.848. metara, ušavši u povijest svjetskog alpinizma.
Uspjeh Edmunda Hillaryja, koji je umro 2008. u 89. godini života, u sljedećih 60 godina ponovilo je oko 3.600 alpinista, među njima i petero Hrvata. Planina je uzela i svoj danak, gotovo 300 ljudi, a ove godine već njih osam.
Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja iz koje je najviši vrh na svijetu osvojilo više žena nego muškaraca. Godine 2009. ženska ekspedicija u kojoj su bile sestre Darija i Iris Bostjančić, Ena Vrbek i Milena Šijan osvojila je Everest koji je prije toga dva puta osvajao Stipe Božić, 1979. i 1989., postavši tako tek drugi Europljanin, nakon Rainholda Messnera, kojega se smatra najuspješnijim alpinistom na svijetu, kome je to uspjelo.
Mount Everest
(FOTO: AP)
Prva žena na vrhu bila je Japanska Junko Baberi 1975., a prvi koji je planinu svladao bez dodatnog kisika Messner 1978. Najviše je puta na Everestu bio šerpa Apa koji je vrh godine 2011. osvojio 21. put. Njegov je rekord ove godine izjednačio nepalski alpinist šerpa Phurba Rashi.
Nedavno je Indijka Arunima Sinha, koja je izgubila nogu kada je bila bačena iz jurećeg vlaka, postala prva žena s amputacijom koja je osvojila Everest, a osamdesetogodišnji japanski alpinist Yuichiro Miura prošli se tjedan popeo na Mount Everest i postao najstariji osvajač najvišeg vrha na Zemlji.
U danima koji dolaze očekuje se još uspona budući da je svibanj najpogodniji mjesec za uspone na krov svijeta.
Rekordan dan bio je 23. svibnja 2010. kada se na vrh popelo 160 ljudi. Najviše žrtava Everest je uzeo 1996. godine, njih 12.
Borci za zaštitu okoliša osuđuju komercijalizaciju Everesta koji ponekad zna vrvjeti alpinistima.
"Everest je postao igralište za osobe tjerane raznim interesima. Oni žele postavljati nove rekorde i ne oklijevaju platiti tisuće dolara kako bi ostvarili svoje snove", rekao je šerpa Temba Tsheri, alpinistički veteran.