Hrvatski građani od nedjelje će električnu energiju plaćati 25 posto skuplje nego do sada. Za prosječno kućanstvo, koje po računicama Hrvatske elektroprivrede (HEP) za struju mjesečno plaća 134 kune, povećanje cijene znači 34 kune veći račun, odnosno prosječni mjesečni iznos od 168 kuna za električnu energiju.
Kako su izvijestili iz HEP-a, stanje potrošnje na dan poskupljenja, 1. listopada, prema uobičajenoj će se praksi, procijeniti temeljem evidentirane potrošnje u prethodnom razdoblju.
Ako pak žele, potrošači mogu sami očitati svoje brojilo i pisanim putem dostaviti te podatke u svoje distribucijsko područje. Podaci, a u HEP-u će uvažavati one prispjele do 7. listopada, moraju sadržavati ime i prezime potrošača, adresu, šifru potrošača (pozivni broj na uplatnici) i stanje brojila.
Od 25-postotnog poskupljenja struje izuzete su socijalno ugrožene kategorije stanovništva - korisnici stalne novčane pomoći kod ustanova za socijalnu skrb, što je oko 36.000 HEP-ovih potrošača, te umirovljenici koji primaju mirovine sa zaštitnim dodatkom, ili oko 200.000 potrošača.
Da bi ostvarili to pravo, HEP-ovi potrošači koji ostvaruju pomoć za uzdržavanje propisanu Zakonom o socijalnoj skrbi moraju svom distribucijskom području dostaviti odgovarajuću potvrdu ustanove za socijalnu skrb, koja se izdaje u svrhu ostvarivanja prava na oslobađanje plaćanja obračunske snage do 2,5 kilovata (kW).
Umirovljenici pak s mjesečnom mirovinom do 1.000 kuna moraju svom distribucijskom području dostaviti izjavu da je njihova mirovina jedini izvor prihoda njihova kućanstva. Uz to prilažu fotokopiju posljednjeg odreska mirovine, te primjerak uplatnice za struju.
Obrazac izjave, ističu u HEP-u, bit će objavljen početkom listopada u dnevnim novinama, a moći će se preuzeti i na šalterima distribucijskih područja. Izjave se mogu predati do kraja listopada, a pravo na oslobađanje plaćanja obračunske snage do 2,5 kW umirovljenici s mirovinom do 1.000 kuna ostvaruju od 1. listopada bez obzira na datum dostave izjave.
Socijalno ugroženim kategorijama stanovništva, prema Vladinoj odluci o povećanju cijena električne energije, mjesečni će trošak struje biti čak i smanjen za 4 do 7 posto (oslobađanjem plaćanja obračunske snage do 2,5 kW, što je ekvivalent mjesečne potrošnje do 80, odnosno godišnje do 960 kilovatsati), a u slučaju da troše više od prosjeka porast cijena za njih bi bio znatno niži, 6 do 7 posto.
Poskupljenje cijene električne energije za nešto manje od dva milijuna potrošača iz kategorije kućanstva HEP-u će do kraja godine donijeti oko 90 milijuna kuna prihoda. A upravo je težak položaj HEP-a, s procjenom da bi tvrtka ove godine mogla poslovati s gubitkom od oko 600 milijuna kuna, i bio glavni razlog Vladinoj suglasnosti na povećanje cijena.
Loši poslovni rezultati, kako objašnjavaju u HEP-u, uzrokovani su znatnim porastom cijena energetskog goriva, te ovogodišnjim nepovoljnim hidrološkim prilikama. Nasuprot kućanstvima, cijena električne energije smanjena je gospodarstvu i javnoj rasvjeti i to za 7,6 posto. Time se, smatraju i u HEP-u i u Vladi, ispravlja i dosadašnja praksa da je u Hrvatskoj, za razliku od drugih europskih zemalja, cijena struje za gospodarstvo bila veća nego za kućanstva.