Italija će održati obećanje da će se pretovar sirijskog kemijskog oružja održati na njezinu tlu, unatoč rastućem otporu toj namjeri, a tijekom tjedna objaviti će se i ime luke u kojoj će se pretovar obaviti, doznaje Reuters u nedjelju iz vladinih izvora u Rimu.
Pretovar kemikalija s danskog teretnog broda na specijalizirani američki brod, na kojemu će biti uništene na otvorenome moru, dio je međunarodnog dogovora što je postignut na poticaj Rusije nakon napada kemijskim oružjem u blizini Damaska u kolovozu, u kojima su poginule stotine ljudi, uključujući i djecu.
Italija je prošlog mjeseca pristala na to da jedna njezina luka posluži kao mjesto pretovara otrova koji se koriste u proizvodnji sarina i drugih otrovnih tvari, što je izazvalo glasne prosvjede iz nekih područja zemlje koja se u medijima spominju kao moguća mjesta te operacije.
Ministrica vanjskih poslova EmmaBonino u četvrtak će u parlamentu objaviti pojedinosti o trenutku pretovara, koji bi trebao biti krajem siječnja i ne bi trebao potrajati više od 48 sati, rekao je Reutersu izvor iz talijanske vlade.
Istoga dana, glavni ravnatelj Organizacije za zabranu kemijskog oružja (OPCW) AhmetUzumcu informirat će talijanske zastupnike o detaljima postupka pretovara, najavljeno je na internetskoj stranici talijanskog parlamenta.
OPCW nadzire uništenje sirijskog kemijskog arsenala, a u operaciju su uključeni danski, ruski, norveški i kineski brodovi.
Gradonačelnik Brindisija na jugu Italije i guverner Sardinije najavili su da će pokrenuti pravnu i političku borbu ako njihove luke budu izabrane za pretovar.
Prema navodima izvora iz vlade, u odabiru luke uzeti su u obzir različiti kriteriji, uključujući i "njihovu udaljenost od gusto naseljenih središta". To bi moglo značiti da se pretovar neće obaviti u Brindisiju, kao ni u glavnom gradu Sardinije Cagliariju, čije su luke smještene u središtima tih gradova.
Prema navodima talijanskih medija, u obzir bi mogla doći sicilijanska luka Augusta, Gioia Tauro u Kalabriji ili neke od udaljenijih sardinijskih luka.
Prema informacijama Sirijskog opservatorija za ljudska prava, u ratu u toj zemlji koji traje već dvije i pol godine poginulo je 125,835 ljudi, a više od dva milijuna izbjeglo je, uglavnom u susjedne države.