Dugo je Keegan "slijepo" vjerovao kapetanu koji je zaboravio davati golove, a on mu je u 53.

18.6.2000.
3:47

Ako Engleska kojim čudom i ne uđe u četvrtfinale, ako više nijednom ne zatrese suparničku mrežu na EURU, nakon kojeg se oprašta od reprezentacije, Alana Shearera Englezi će pamtiti kao jednog od najvećih.
Nakon kraha na Coupe de mondeu i EURU Erick Ribbeck je "prošlo svršeno vrijeme", a Kevin Keegan ostaje na žuljevitoj engleskoj klupi, svjestan koliko je za to zaslužan i ovaj "povijesni trijumf protiv najmrskijeg protivnika". Drugi su izbornici napravili više, osvajali veće stvari, ali pod Keeganovim vodstvom pao je njemački štit. Od daleke 1966. u šest službenih susreta na velikim natjecanjima "Elf" je četiri puta slavio, dvaput je završilo neodlučeno. I jedni i drugi u Charleroiu su pribjegli praznovjerju. Englezi su istrčali u crvenim dresovima, identičnim onima koje su nosili prije 34 godine u finalu Svjetskog prvenstva kada su potukli Nijemce. Matthaeus i društvo krenuli su obojani u zeleno, u dresovima s kojima su u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva 1972. i polufinalu Svjetskog prvenstva 1990. porazili "Gordi albion". Na kraju je crveno zavilo zelene u crno, jer nakon ovoga poraza Njemačka više ne ovisi sama o sebi. Englezima je protiv Rumunja dovoljan i jedan bod, Njemačka mora pobijediti Portugal i vjerovati u snagu Hagija i suigrača.

Prvi udarac u okvir jednog od golova uputio je Dietmar Hamann tek u 19.minuti, iskosa s lijeve strane. Šest minuta poslije u engleski šesnaesterac ušao je Mehmet Scholl, no traljav udarac po zemlji bez problema ukrotio je Seaman. Jalovu njemačku dominaciju još jednom bez snage u završnici u 27.minuti naglasio je Ziege. U prvih pola sata igre Englezi nisu pokazali apsolutno ništa, Njemačka je bila razigranija i agilnija, ali bez učinkovite završnice. No sve to u 34.minuti mogao je poništiti Michael Owen. Glavom je u padu natjerao Kahna na paradu. Novom njemačkom kapetanu nakon obrane pomogla je i lijeva vratnica, od koje se lopta odbila u polje. Posljednju opasniju priliku u prvih 45 minuta imao je Paul Scholes, koji je nakon centaršuta Beckhama pucao silovito, no ravno u Kahna.

U nastavak se ušlo bez promjena u momčadima, ali je u 53.minuti došlo do promjene rezultata. Beckham je uputio još jedan od svojih centaršuteva "s očima", lopta je prošla sve one koji su na nju išli, a odsjela na glavi Shearera. Dovoljno da ju kapetan "Albiona" pošalje u suprotni Kahnov kut i postane "britanski heroj desetljeća".
U 56.minuti Nijemci su uzvratili preko Janckera, koji iz okreta, s Campbellom na leđima, puca visoko iznad Seamanovih vratiju. U 59.minuti Matthaeus je izvrsno ubacio za Scholla, no turski Nijemac šalje loptu tik do desne vratnice. U 66.minuti zadnja situacija vrijedna spomena u jednoj tvrdoj i čvrstoj igri, do vodstva Engleza pravoj šahovskoj partiji. Najprije je Ulf Kirsten s tri metra pogodio nogu posrnulog Seamana, a zatim je odbijenu loptu Karsten Jancker s osam metara poslao pokraj desne vratnice.

Stade du Pays. Gledatelja: 30 000. Sudac: Pierluigi Collina (Italija). Strijelac: 1:0 - Shearer (53).

ENGLESKA: Seaman, G. Neville, Campbell, Keown, Ph. Neville, Beckham, Ince, Scholes (Barmby 72), Wise, Shearer, Owen (Gerrard 61).

NJEMAČKA: Kahn, Matthaeus, Nowotny, Babbel, Deisler (Ballack 72), Hamann, Jeremies (Bode 78), Scholl, Ziege, Kirsten (Rink 70), Jancker.