Viđe od 50 ljudi je napustilo zgradu sigurnosti u ukrajinskom Lugansku koju su zauzeli proruski aktivisti nakon pregovora prosvjednika i vlasti.
Ukrajinska služba državne sigurnosti je jučer izvijestila da su prosvjednici u zgradu postavili eksploziv te da kao taoce drže 60 ljudi.
Navode o držanju taoca su prosvjednici negirali, a nakon sinoćnjih pregovora, 51 osoba je napustila zgradu bez oružja iako nije poznato jesu li to prosvjednici ili taoci.
Interfax Ukrajina je poslije podigla brojku na 56 i rekla kako su nastavljeni pregovori između prosvjednika i vlasti.
Aktivisti su jučer negirali i da su postavili eksploziv i da drže taoce, ali su priznali kako su u zgradi zaplijenili velik broj automatskih pušaka.
"Ne trebaju nam taoci da bismo dobili što želimo", rekao je Anton koji nije rekao svoje prezime.
Prosvjednici u Donjecku još drže glavnu zgradu regionalne uprave dok su ukrajinske vlasti uspjele završiti okupaciju zgrade u Harkivu.
Ukrajinska vlada tvrdi da je zauzimanje zgrada dio plana za 'komadanje' Ukrajine iza kojeg stoji Rusija, a američki državni tajnik John Kerry je jučer optužio ruske agente za potpirivanje separatističkih nereda te dodao kako se Moskva možda priprema za vojnu akciju sličnu onoj na Krimu.
No, stanje će navodno biti riješeno u sljedećih 48 sati, a ako pregovori ne uspiju - bit će upotrijebljena sila, rekao je ministar unutarnjih poslova, Arsen Avakov.
"Postoje dvije opcije: politička i pregovaračka, te sila", rekao je Avakov novinarima na marginama sjednice vlade.
"Za one koji žele dijalog, predlažemo razgovore i političko rješenje. Manjini koja želi sukob ukrajinska će vlada odgovoriti silom", dodao je ministar.
Proruski aktivisti nastavili su postavljati barikade od guma, drvenih sanduka i vreća pijeska. Nekoliko njih imalo je u rukama automatske puške.
"Oni koji su otišli nisu bili spremni ostati i boriti se", rekao je glasnogovornik policije i dodao da će se njegovi 'vojnici' boriti dok se ne održi referendum o neovisnosti.
Prosvjednici na istoku Ukrajine, u Donjecku, Harkivu i Luhansku, ne priznaju legitimitet novih vlasti imenovanih nakon svrgavanja Viktora Janukoviča i traže više prava za regije, kao i održavanje referenduma o njihovu statusu.