Seks ostaje tajnom

Britanski su znanstvenici ponovno otvorili raspravu zašto se neki organizmi, među kojima i ljudi, razmnožavaju spolno. Zašto se ljudi uopće zamaraju seksom?

15.10.2000.
21:07
VOYO logo


Biolozi koji se bave evolucijom dugo su razmišljali zašto su se uopće razvili različiti spolovi. Bespolci se jednostavno razmnožavaju diobom i dva puta brže od organizama koji se razmnožavaju spolnim putem. Pa, zašto se onda uopće zamarati seksom?

Dosad je glavna pretpostavka bila da spolno razmnožavanje, pri kojemu je nužna kombinacija DNK obaju roditelja, pridonosi uklanjanju štetnih genetskih mutacija iz genoma. No, istraživači tvrde da su opovrgnuli tu teoriju procjenjujući stopu mutacija u srodnim vrstama, uključujući ljude, čimpanze i majmune, prenosi BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za spolno razmnožavanje nužan je partner i kombinacija dvaju genoma. Bespolni organizam jednostavno se podijeli, što je brže i jednostavnije.

Jedno je objašnjenje razvoja spolnog razmnožavanja to što ono pridonosi da se uklone mogući smrtonosni genetski poremećaji. Kad se pomiješaju genomi mužjaka i ženke, dio potomstva dobit će dobro genetsko naslijeđe i preživjeti. Oni koji naslijede štetne mutacije neće preživjeti niti će svoj DNK prenositi na potomke. Ako je ta pretpostavka točna, spolno bi razmnožavanje moralo biti poželjnije što je viša stopa mutacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Peter Keightley sa Sveučilišta "Edinburgh" i dr. Adam Eyre-Walker sa Sveučilišta "Sussex" u Brightonu ispitali su tu pretpostavku. Izračunali su kolika bi morala biti stopa mutacije za mnoge organizme kako bi spolno razmnožavanje postalo korisnije.

Otkrili su da je stopa mutacije tih organizama niža od potrebne, što znači da teorija o štetnim mutacijama ne objašnjava razvoj spolova. O istraživanju je izvijestio časopis "Science".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 18
Gledaj užvio 13.srpnja
VOYO logo