Nova je ravnateljica Porezne uprave neplatišama objavila rat.
"Porezna uprava mora biti efikasnija, mora raditi svoj posao propisan zakonom. Nema povlaštenih, svi građani će imati jednak tretman u Ooreznoj upravi. Jedan sasvim drugačiji način rada će biti od 2012. godine. Definitivno", tvrdi NadaČavlović-Smiljanec.
A definitivno je i porezni dug na više od 50 milijardi kuna narastao i zbog sustavnog otpisivanja neplaćenih poreza i doprinosa.
HDZ-ova Vlada je tako IPK-u 2004. godine otpisala 63 milijuna kuna dugova, a Vupiku u dva navrata ukupno 180 milijuna. U Nogometni klub Hajduk država je 2009. za cijenu duga postala suvlasnikom kluba, dok je prošle od Spačve za 11 milijuna kuna, koliki je bio dug, kupila nekretnine upitne vrijednosti.
No članovi bivše vlade tvrde: ništa nismo otpisivali.
"Nije bilo otpuštanja poreznih dugova, nego je bilo uzimanja
imovine, dokapitalizacije za porezne dugove ili kroz proces
privatizacije iskupljivanja poreznih dugova, sukladno Zakonu o
privatizaciji. A otpisa poreznih dugova nije nigdje bilo. Eto",
kaže bivši ministar poljoprivrede PetarČobanković.
Da je sve bilo po zakonu, tvrdi i njegov kolega.
"Pa normalna stvar! Ako raspišete natječaj za prodaju jednog poduzeća, ako kažete da ga prodajete za jednu kunu, pa onda je normalna stvar da država otpisuje svoja potraživanja", objašnjava IvanŠuker, bivši ministar financija.
No država neće otpisati, tako bar tvrdi nova vlast, dugove fantomskih bogataša, osoba čiji su prihodi i imovina u velikom neskladu. Sasvim suprotno.
"U ovoj godini imamo 500 takvih u prvom mjesecu. Porezna uprava je odmah krenula u poseban postupak. To znači da se građani kod kojih se pojavljuje tako veliki nesrazmjer pozivaju u ispostave porezne uprave i moraju popunjavati jedan upitnik gdje dokazuju izvore svog dohotka i imovinu koju su stekli", kaže Čavlović-Smiljanec.
Pitanje je samo mogu li građani novu ravnateljicu, koja je i sama imala problema s dugovanjima, shvatiti ozbiljno.