Sedam mitova i istina o gaziranim pićima

Da li je zdraviji crni ili žuti sok?

15.3.2013.
12:54
VOYO logo

1) Tvrdnja: Dijetalna pića su zdravija od običnih

- Dijetalna pića nisu baš eliksir života - kaže Lisa R. Jang, profesor nutricionizma na univerzitetu u Njujorku. - Bez šećera ne znači da je nešto zdravo. Zapravo, lažan osećaj slatkoće može biti vrlo problematičan - kaže Jang. Razvijena je teorija da mozak misli kako su kalorije slatkog unesene u organizam i pokreće određene metaboličke reakcije koje mogu dovesti do dodatnog nakupljanja kilograma. Osim toga, aspartam koji se koristi u takvim pićima je dokazano povezan s povećanim rizikom od dijabetesa, moždanog i srčanog udara te nepovratnog gubitka pamćenja, prenosi Huffington Post.

2) Tvrdnja: Za razbuđivanje je bolje energetsko piće nego šoljica kafe

U praksi, većina tzv. energetskih pića sadržava mnogo manje kalorija nego prosečna šalica kave i mnogo više šećera. Istina je da je energetsko piće pitkije i brže se probavlja, ali kafa sadrži od 95 do 200 miligrama kofeina dok prosečno energetsko piće ima oko 80 na dva decilitra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3) Tvrdnja: Svetla pića su zdravija od tamnih

Istina je da svetla pića (npr. Sprajt) ne sadrže karamel koji je kod tamnih pića zaslužan za bojenje zubne gleđi ali količina šećera je vrlo slična. Takođe, svetla pića uglavnom ne sadrže kofein.

4) Tvrdnja: Pića napravljena od kukuruznog sirupa su štetnija od onih sa šećerom od šećerne trske

Zapravo, nije problem u zaslađivaču već u činjenici da je šećer u tekućem obliku. Oba zaslađivača se sastoje od glukoze i fruktoze (kukuruzni sirup se sastoji od 45 do 55 posto fruktoze, za razliku od 50 posto u običnom šećeru). David Kac, istraživač na univerzitetu Jejl kaže: "Po svom sastavu jednako su opasni jer šećer je i dalje šećer."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5) Tvrdnja: Izotonična pića su potrebna nakon vežbanja

U reklamama za izotonična (tzv. sportska) pića su prikazani sportisti koji ih piju pri svakom vežbanju, ali u stvarnosti, zalihe elektrolita i glikogena se ne koriste do sat vremena intenzivnog treninga. Drugim rečima, nakon 45-minutnog vežbanja dovoljno je piti običnu vodu.

6) Tvrdnja: Gazirana pića oštećuju kosti

Mnoga gazirana pića u svom sastavu sadrže fosfornu kiselinu koja je glavni uzročnik oštećenja kostiju. Naime, fosforna kiselina pojačava kiselost u krvi pa telo otpušta kalcijum kako bi je neutralizovalo.

7) Tvrdnja: Sve kalorije su iste, bez obzira na izvor

Istraživanja su pokazala da povećano uzimanje zašećerenih pića onemogućava proizvodnju leptina, hormona koji šalje mozgu signale da je telo sito, zbog povećane količine fruktoze. Ovo često dovodi do prevelike konzumacije pića što utiče na povećan unos kalorija. No ono što je zanimljivo je da povećana potražnja za kalorijama ne umanjuje kalorije koje ćete uneti drugim putem - odnosno, pre ćete pojesti pržene krompiriće uz kolu nego jabuku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo