Da li možete da zamislite svet za nekoliko hiljada godina? Kako bi izgledalo to mesto i da li bi ga uopšte bilo?
Ekipa Wired-a odlučila je da se ozbiljno posveti ovoj problematici. Oni su pošli od ideja koje su se javile u modernom svetu i trenutnih planova te su pokušali da predvide šta će nam predstavljati probleme za 20 godina i kako to rešiti dok možemo.
1. Stvoriti avione na struju
Avio industrija već godinama pokušava da poveća efikasnost goriva, jer očekuju pravu "eksploziju" vazdušnog saobraćaja do 2031., a razlog je prvenstveno rast standarda u zemljama u razvoju. Trenutno se nazire nekoliko potencijalnih rešenja, a o jednom od njih razmišlja NASA. Naime, njihova je ideja da naprave avione sa 50 posto manjom potrošnjom goriva, a naprednija navigacija doprinela bi da letovi traju kraće. Kada su u pitanju kraće razdaljine, u planu su električni avioni koji bi se punili na struju ili čak sunčevu energiju.
2. Napajanje planete mikro baterijama
Hari Grej je hemičar koji radi radi na minijaturnim baterijama koje na jednoj strani imaju metalne okside, a na drugoj silikon. Metalni oksidi trebali bi upijati Sunčevu svetlost i prikupljenu energiju koristiti za razbijanje morske vode na kiseonik i protone. Silikon bi pak trebao upijati Sunčevu svetlost i kombinovati protone s elektronima. Proton u kombinaciji s elektronom stvara vodonik, koji bi se u budućnosti mogao koristiti u proizvodnji pogonskih goriva. Ovo bi bila 10 puta jača fotosinteza, ali Grej tvrdi da se o uređaju većih proporcija ne može govoriti još decenijama.
3. Wi-Fi u spreju
Opterećenost mreža raste sa brojem korisnika pametnih telefona i tableta, a ograničavanje pristupa nije rešenje. Rešenje bi mogla da bude antena u bežičnom spreju na kojoj radi Chattech Enterprises, a reč je o tečnošću ispunjenoj nano-kondenzatorima koji, kad se nanesu na uređaj, daleko kvalitetnije primaju signale Wi-Fi hotspotova.
4. Pretvoriti pustinje u izvore energije
Neki smatraju da na pustinje ne bi trebali gledati kao na beskorisna i jalova prostranstva već kao na gotovo beskonačni izvor čiste energije. Naime, pustinje dnevno upijaju više energije nego što svi stanovnici Zemlje potroše u jednoj godini. Naučnici i političari pokrenuli su projekat pod nazivom “Desertec”, koji predviđa izgradnju vetrenjača i solarnih elektrana na prostoru od nekoliko stotina kvadratnih kilometara. Nadaju se da bi prva energija iz pustinje mogla "poteći" iz Severne Amerike u Evropu, a do 2050. mogla bi pokrivati 20 posto evropskih potreba za električnom energijom.
5. Informacije pred očima
Moderni mobilni telefoni pretvaraju nas u ljude koji su neprestano spojeni na svetski izvor informacija. Postoji samo jedan problem – da bismo pročitali ono što nas zanima, moramo da pognemo glavu, što je nezgodno dok hodamo. Međutim, mnogi već znaju za Google-ovo rešenje u vidu naočara i to je sledeća faza razvoja koja bi u narednim decenijama vrlo lako mogla da postane standard.
6. Odbrana od asteroida
Ljudski rod potpuno je nepripremljen za udar asteroid, a razmišlja se o pravom alatu za ovaj posao. Iz tog razloga, već se nekoliko godina ozbiljno razmišlja o razvoju tehnologije uz pomoć koje bismo lansirali bombe u svemir i tako uništiti asteroide koji predstavljaju opasnost. Ukoliko naučnicu uspeju da naprave takvo oružje, ono bi moglo da bude testirano već 2020. Naravno, njegova je cena visoka i iznosi vrtoglavih 500 miliona dolara.
7. Izgradnja dijamantskih nebodera
Dijamant je jedan od najtvrđih materijala poznatih čoveku. Potpuno je proziran, ne stvara trenje i izvrstan je provodnik topline. Neki su stručnjaci došli na ideju da bi upravo dijamant mogao da zameni čelik u izgradnji visokih poslovnih zgrada. Naravno, problem je i dostupnost dijamanata, ali moguće je usavršiti tehnologiju kojom bismo znatno jeftinije proizvodili dijamante sa svrhom korišćenja u građevini.
Recite nam kako vama deluju ove ideje? Odgovorite na naše pitanje u anketi.