Što radi vaš kompjutor dok ništa ne radite? Na njemu se obično aktivira screensaver, ali ti djelići kompjutorskog vremena mogu se i korisno upotrijebiti za izračunavanja. Po nekoliko minuta tu i tamo, uz ogroman broj kompjutora spojenih u jedinstven umreženi, nezamislivo moćan kompjutor, koji bi inače znanstvene institucije stajao ogromne svote novca...
Mogućnosti korištenja screensavera prvi su se sjetili znanstvenici u projektu potrage za signalima vanzemaljske inteligencije SETI. Uspjeh je bio potpun: SETI-jev screensaver downloadalo je više od dva milijuna ljudi, i za analizu podataka iz opservatorija u Puerto Ricu dobiveno je 350.000 godina kompjutorskog vremena. Sad tvrtke poput Entropie, Parabona, Distributed Science i Popular Power namjeravaju isti princip iskoristiti za ovozemaljska istraživanja na raznim područjima, od simulacije mutacija virusa gripe, koji bi mogli konačno dovesti do lijeka protiv te tvrdokorne bolesti (Popular Power), preko simulacije efekata kemoterapije na stanice raka (Parabon), pa do razrade najboljih načina uklanjanja nuklearnog otpada (Distributed Science).
Ujedinjeni preko svojih screensavera, kompjutori širom svijeta daju moć obrade podataka tri puta veću od najsnažnijeg suprekompjutora na svijetu, IBM-ova Asci White (čijih 8000 procesora može obaviti 12 trilijuna operacija u sekundi). Neke od tvrtki planiraju i platiti umreženima za korištenje njihovih kompjutora; neće to biti neki veliki novci, ali će se njima moći npr. "pokriti" mjesečna pretplata na internet. Neke tvrtke čak planiraju komercijalno iskorištavanje umreženih "neaktivnih" kompjutora i iznajmljivanje takvog "superkompjutora" npr. filmskim studijima za rad na kompjutorskoj animaciji, koja je izuzetno hardverski zahtjevna; za neke kadrove u npr. filmu "Priča o igračkama" mreži od 100 kompjutora bilo je potrebno po 20 sati rada.