ZAGREB - "Bila mi je čast sjediti na ovom mjestu i voditi hrvatsku Vladu. Želim zahvaliti svim potpredsjednicima Vlade, ministrima, državnim tajnicima, tajnici Vlade, koja je često bila u sjeni, novinarima i snimateljima, koji su stajali dok smo mi sjedili, te hrvatskim građanima na povjerenju", izjavio je u četvrtak premijer u odlasku Ivo Sanader podnoseći ostavku na sjednici Vlade u Banskim dvorima.
Naglasio je da nova vlada ima većinsku potporu u Saboru i dovoljan broj zastupničkih potpisa te da neće biti potrebe za prijevremenim izborima. Sanader tvrdi kako je to i stav predsjednika Stjepana Mesića.
"Predsjednik je, naravno, na istoj crti kao i uvijek kad smo nas dvojica razgovarali o bilo kojoj temi, a kad nismo dopustili da se razgovara preko medija", zaključio je Sanader.
S današnje je sjednice u Sabor upućeno i nekoliko prijedloga izmjena zakona od kojih se dva najvažnija odnose na aktualno stanje nastalo nakon iznenadne Sanaderove ostavke.
Prvi prijedlog predviđa tehničko funkcioniranje Vlade u ostavci. Naime, po sadašnjim odredbama, ako Sabor prihvati ostavku premijera, raspušta i Vladu pa se predloženim zakonskim promjenama omogućuje tehničko funkcioniranje Vlade do imenovanja novog premijera ili premijerke i potvrđivanja nove vlade u Saboru.
Druga zakonska promjena odnosi se na ukidanje Središnjeg državnog ureda i osnivanje novog ministarstva uprave.
Ta je promjena reguliralna i predloženim izmjenama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu središnjih tijela državne uprave, a obrazlaže se potrebom učinkovitije provedbe reforme državne uprave, povezane s pregovorima o pristupanju EU.
Predložene zakonske izmjene Sanader na sjednici nije uopće komentirao, a kratko je obrazloženje dao samo državni tajnik Središnjeg državnog ureda za upravu Antun Palarić.
"Izmjene se predlažu kako bi se ispravila pravna prazninu i spriječilo gramatičko tumačenje da u trenutku ostavke premijera nema Vlade, da nema tko upravljati zemljom. Ovo je uobičajeno rješenje u svijetu - vlada nastavlja raditi u ostavci dok se ne imenuje nova jer zemlja mora imati nekoga tko obavlja izvršnu vlast", rekao je Palarić.
Kao i za vrijeme šokantne izvanredne presice u srijedu, Sanader ni na sjednici u četvrtak nije obrazložio zašto je podnio ostavku. Svojim političkim protivnicima tako je i dalje ostavio dovoljno prostora da ga optužuju kako je "napustio brod koji tone.