'ubojita pomoć' / SAD razmišlja o slanju oružja ukrajinskim snagama

Image
Foto: AP Images

NATO sve više razmišlja da ukrajinskim snagama pošalje ofenzivno oružje, a ne više vojnu opremu za pasivnu obranu, ali predsjednik Barack Obama još nije donio odluku o tome.

3.2.2015.
7:14
AP Images
VOYO logo

Vojno zapovjedništvo NATO-a i dužnosnici američke administracije namjeravaju podržati slanje obrambenog oružja ukrajinskim snagama koje se bore s proruskim separatistima na istoku Ukrajine, objavio je New York Times.

Predsjednik Barack Obama još nije donio odluku o slanju "ubojite pomoći", ali njegova administracija spominje tu temu zbog ponovnog izbijanja sukoba između Kijeva i separatista koje podržava Rusija, izvješćuje dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni zapovjednik NATO-a, američki general Philip Bredlove, sklon je slanju obrambenog oružja ukrajinskim snagama, a državni tajnik je otvoren za raspravu, po Timesu.

U četvrtak bi u Kijev trebao stići američki državni tajnik John Kerry, koji je rekao kako je "otvoren za nove rasprave" o pružanju "smrtonosne pomoći", a i Susan Rice, savjetnica predsjednika Baracka Obame za nacionalnu sigurnost, rekla je kako preispituje svoje dosadašnje protivljenje toj ideji. Ipak, njezin zamjenik Ben Rhodes smatra kako slanje smrtonosnog oružja u Ukrajinu nije rješenje za tamošnju situaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mislimo kako je odgovor stvoriti pritisak, pokušati ih posjesti za stol sa separatistima i u miru riješiti ovu krizu", rekao je Rhodes.

SAD je optužio Rusiju da vodi rat u Ukrajini, ali je dosad isključivao mogućnost slanja oružja vlastima u Kijevu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bijela kuća ograničava američku podršku na "nesmrtonosnu pomoć" koja uključuje zaštitne prsluke, medicinsku opremu i radare za detektiranje minobacačke pucnjave.

"Iako smo usredotočeni na traženje rješenja diplomatskim putem, neprestano procjenjujemo druge opcije kako bi se stvorio prostor za rješenje krize putem pregovora", kazala je za dnevnik glasnogovornica Vijeća nacionalne sigurnosti Bernadette Meehan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci: 'Naoružati Ukrajinu je moguće, ali opasno'

Naoružati Ukrajinu kako bi se pokušalo zaustaviti ofenzivu proruskih pobunjenika je moguće, ali bi Sjedinjene Države i NATO moglo uvući u vrtlog čiji ishod nitko ne može predvidjeti, ocijenili su stručnjaci.

U sukobu s pobunjenicima koje, smatra Zapad, svesrdno podupire Moskva (što Kremlj niječe usprkos brojnim znacima na terenu), snage Kijeva su nedavno pokazale, napose kada su izgubile kontrolu nad zračnom lukom u Donecku i povukle se na drugim bojišnicima, da nemaju vojnih mogućnosti da se obračunaju s pobunjenicima koji su opremljeni poput nekakve suvremene vojske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nemojmo se zavaravati!", rekao je za AFP bivši ravnatelj francuske obavještajne službe koji je htio ostati anoniman. "Ne treba vjerovati da se ukrajinsku vojsku može opremiti svime potrebnim kako bi mogla pružiti otpor pobunjenicima koje Moskva podupire u tolikoj mjeri. Trebalo bi joj svakovrsno oružje, protutenkovsko oružje i prenosive rakete zemlja-zrak, sve do teškog oružja. Trebali bi joj i jurišni helikopteri, s obzirom na oblik koji poprima borba".

"A ponajprije joj trebaju ljudi za to oružje", dodaje. "Vojnike treba obučiti. Rat vode ratnici, a ne oružje. Svaki put kada je neka sila pomagala nekoj zemlji u ovakvu sukobu, slali su se instruktori. A za neke vrste oružja, za to će trebati vremena. Pogledajte što se dogodilo u Iraku, u Mosulu: iračka vojska je bila dobro naoružana, a slomilo ju je nekoliko tisuća pripadnika Islamske države".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

General Ben Hodges, zapovjednik američkih snaga u Europi, 29. siječnja je rekao novinarima u povjerenju da su ukrajinski vojnici na neki način gluhi i nijemi u odnosu na pobunjenike zbog "iznimne sposobnosti" potonjih da ometaju njihove komunikacije. Usto je kazao da informacije koje prikupljaju ruske bespilotne letjelice, omogućuju pobunjenicima da gađaju položaje Kijeva s ubojitom preciznošću.

Pred takvim neprijateljem NATO sve više razmišlja da ukrajinskim snagama pošalje ofenzivno oružje, a ne više vojnu opremu za pasivnu obranu, poput neprobojnih prsluka, piše u nedjelju dnevnik The New York Times, dodajući da predsjednik Barack Obama još nije donio odluku o tome.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izvješću koje je u ponedjeljak objavljeno u Washingtonu, bivši američki dužnosnici dodaju: "Rusi i separatističke snage su nedvojbeno kadri da nastave ofenzivu, da preuzmu kontrolu nad čitavim Donbasom (na istoku), ili, što bi bilo najgore, da si osiguraju kopneni koridor između Rusije i Krima, preuzimajući stvarni nadzor nad jugoistokom Ukrajine".

No pojačana vojna pomoć Kijevu mogla bi gurnuti Zapad dalje nego to želi, upozoravaju stručnjaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pristaše te mogućnosti imaju najbolje nakane", drži istraživač Balazs Jarabik iz instituta Carnegie Endowment for International Peace, "ali oni ne razumiju koliko je Ukrajina važna Rusima. Oni misle da je to njihova zemlja i njihov narod. Njihovo emotivni i strukturni angažman je veći nego što će ikad biti američki angažman za drugu stranu".

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo