Studija koju je proveo Centar za primjenjena istraživanja u Apostolatu Univerziteta Georgetown pokazuje da su Sjedinjene Američke Države suočene sa znatnim manjkom katoličkih svećenika.
Dok je broj vjernika u porastu, naročito u južnim i zapadnim krajevima SAD gdje ima mnogo stanovništva porijeklom iz tradicionalno katoličkih oblasti Latinske Amerike i istočne Azije (Filipini, Tajvan), prošle godine je umrlo više svećenika nego što je bilo zaređeno. Od 19 tisuća američkih župa, njih 2334 ostalo je bez župnika, zbog čega su vjernici prisiljeni rjeđe prisustvovati misi i dulje putovati do crkava gdje se obredi održavaju.
Nestašica je takva da je 52 posto dijeceza prijavilo da za stalno ili povremeno davanje sakramenata i liturgijske dužnosti koristi laike ministrante namjesto svećenika. Još jedan problem svećenstva je sve veća starost; prosječna dob američkih svećenika je 57 godina, a od oko 27 tisuća aktivnih svećenika samo je 298 mlađe od trideset godina.
Isusovačke škole koje su nekad imale 30 do 40 učenika sad školuju 5 ili 6 isusovaca.
Monsinjor Christopher Maloney iz crkve Notre Dame u New Yorku smatra da društveni trendovi odvraćaju mlade od zaređivanja. "Problem s posvećivanjem religijskom načinu života i svećenstvu možda je dio šireg problema što mlade ljude nitko ne ohrabruje da se obvežu na način koji svećenstvo zahtjeva," kaže vlč. Maloney. Crkveni zahtjevi u pogledu celibata, kao i sve veća oijentiranost društva na meterijalizam i svjetovnost, najbitniji su čimbenici za pojavu opadanja brojnosti svećenstva.