ZAGREB - Velikom većinom glasova Hrvatski je sabor u četvrtak prihvatio ostavku Ive Sanadera, čime je pala i njegova Vlada. Pokušaji oporbenjaka da odgode raspravu i namame samog Sanadera u Sabor nisu uspjele, tako da zastupnici nisu čuli razloge Sanaderove ostavke.
Ipak, o razlozima je pokušao govoriti šef HDZ-ovog zastupničkog kluba Andrija Hebrang, koji je za govornicom izjavio da je ostavka zapravo bunt protiv činjenice da neke zemlje Europske unije nisu za ulazak Hrvatske u tu asocijaciju.
"Premijerova ostavka, a time i cijele Vlade, možda je neobična za hrvatske političke prilike jer se to događa prvi put u 20 godina hrvatske samostalnosti, ali nije ništa neobično u europskoj političkoj praksi, rekao je i dodao da je Hrvatska zrela država te da tijela državne uprave i Sabor, normalno funkcioniraju. Nema nestabilnosti, i u najkraćem će se roku oformiti nova Vlada", ustvrdio je Hebrang, valjda zaboravljajući da je ostavku svojedobno podnio i pokojni Ivica Račan, nakon Budišinog izlaska iz Vlade.
Istrošeni Sanader naletio na brklju
Govoreći o samoj ostavci, Hebrang je rekao kako je Sanader kao premijer sve svoje sile i znanje usmjerio prema jednom cilju - ulasku u EU. Prema tom cilju, rekao je, Sanader je "vukao složenu i tešku kompoziciju", a na tom teškom putu donesen je velik broja zakona i podzakonskih akata, transformirane su Oružane snage RH i provedene brojne reforme, naglasio je. "Na tom velikom putu čovjek se ima pravo istrošiti", ustvrdio je Hebrang i naglasio da je kompozicija koju je Sanader vukao "naišla na brklju".
"Neke članice EU nisu bile za to da Hrvatska ispuni svoj cilj, ulazak Hrvatske u EU nije se poklopio s njihovim interesima", rekao je Hebrang i dodao da je ostavka jedan specifičan, političkim jezikom izrečen, bunt protiv te brklje, protiv nepravednog i bezrazložnog stopiranja Hrvatske.
Neizrecivi osobni razlozi
Hebrangov politički partner, HSLS-ovac Ivan Čehok, slaže se da je Sanaderova ostavka novost u političkom životu Hrvatske, ali tvrdi da je to i prilika za "političku edukaciju i pedagogiju", te prilika da se po pitanju funkcioniranja Vlade razmisli o "novim načelima rukovođenja i vladanja, te novim programima".
"Pred nama je puno posla i bilo kakav kukavičluk i odustajanje bilo bi odustajanje nas svih", rekao je Čehok i ocijenio da su osobni razlozi za podnošenje nečije ostavke "neizrecivi budući da uvijek počivaju na savjesti".
Hvala ti Ivo na svemu
Predsjednik HSS-a Josip Friščić Sanaderu se zahvalio za sav trud koji je uložio u ostvarivanje strateških ciljeva hrvatske države, uspostavu dijaloga sa socijalnim partnerima, te obranu nacionalnih interesa, a posebno je pohvalio njegov nepopustljiv odnos prema Sloveniji.
"Ako je to razlog gdje je osjetio da njegova peta brzina ne pokazuje dovoljnu brzinu, onda mislim da ga treba podržati jer je to obrana nacionalnih interesa, u čemu je bio dosljedan", rekao je Friščić naglasivši da je kao koalicijski partner vrlo dobro surađivao sa Sanaderom.
Jadranka Kosor je politički promašaj
Oporba je, očekivano, uz osudu ostavke bez ikakvog obrazloženja, zatražila raspisivanje prijevremenih parlamentarnih izbora. Šef SDP-a Zoran Milanović smatra da Jadranka Kosor nema političkog autoriteta za vođenje vlade u trenutku teškom za zemlju.
"Osoba koja se predlaže za predsjednicu Vlade nema političkog autoriteta. Ta je odluka tehnički ispravna, ali politički potpuno promašena", ocijenio je Milanović, poručivši da bi prijevremeni izbori bili "glas naroda o tome kako dalje u ovom teškom trenutku".
Ili je nesposoban, ili je ucijenjen
I HNS-ovka Vesna Pusić misli da premijer nije smio podnijeti ostavku bez obrazloženja. "Ne može biti da premijer usred mandata podnese ostavku i da kaže - ovo je tren za novi početak", rekla je Pusić, ističući da jedini mogući trenutak za novi početak jednog premijera može biti kraj mandata.
Upozorila je i da je izostanak obrazloženja u javnosti pokrenuo lavinu špekulacija o razlozima ostavke, od puča u HDZ-u do unutarnjih ili vanjskopolitičkih razloga. Ustvrdila je i da su jedine moguće interpretacije to da je Sanader zaključio da je zemlja u preteškom stanju, a on nedovoljno sposoban da bi ju vodio, ili da ga je netko "pritisnuo ili ucijenio".
Ne bojte se, možemo mi i bez Sanadera
Damir Kajin (IDS) uvjeren je, pak, da je premijerova ostavka politički manevar, u koji se Sanader upustio vođen lošim procjenama svojih savjetnika.
"Timovi su ga krivo savjetovali da će za nekoliko mjeseci svi plakati da se vrati. Mislim da su ovoga puta podcijenili narod", rekao je Kajin, koji je uvjeren da "zemlji trebaju parlamentarni izbori, a ne ovakvi manevri". Sanadera je prozvao da bježi pred problemima, nakon što je zemlja pod njegovim vodstvom ove godine zabilježila najveći pad BDP-a u hrvatskoj povijesti.
"Drago mi je što sam pročitao da je premijer noćas dobro spavao, ali siguran sam da nisu tako dobro spavali radnici u 3. maju", rekao je Kajin, poručujući građanima da se ne boje, jer "Hrvatska može bez Sanadera".