ZAGREB - Hrvatski sabor je danas, s 83 glasa za, 28 protiv i osam suzdržanih, na prijedlog Vlade izmijenio Zakon o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s EU-om, tzv. 'lex Perković'.
Tim je izmjenama izbrisano ograničenje primjene europskog uhidbenog naloga na kaznena djela počinjena nakon 7. kolovoza 2002.
Danas donesene izmjene primjenjivat će se od 1. siječnja 2014.
Ukinuto vremensko ograničenje u zakon je uneseno u lipnju, tri dana prije nego što je Hrvatska postala punopravnom članicom EU-a.
Ono je ubrzo izazvalo spor s Europskom komisijom, koja je pokrenula i uvođenje sankcija protiv Hrvatske, tumačeći da su takvo ograničenje europskog uhidbenog naloga u svoje zakonodavstvo mogle ugraditi samo članice koje su u EU ušle do 2002.
Vladajući su odbili prijedlog HDZ-a da se izmjene iz lipnja u potpunosti povuku i da se zakon vrati u oblik u kojem je donesen 2010., kao i prijedlog nezavisne zastupnice JadrankeKosor da se europski uhidbeni nalog bez vremenskog ograničenja primjenjuje odmah.
Istražno povjerenstvo za Đurekovića na dnevnom redu
Sabor je danas dopunio dnevni red tekuće sjednice s desetak novih točaka, među kojima je i prijedlog 50 zastupnika SDP-a da se osnuje istražno povjerenstvo koje bi trebalo istražiti okolnosti ubojstva hrvatskog političkog emigranta StjepanaĐurekovića.
SDP predlaže da se povjerenstvo pozabavi okolnostima, organizatorima, počiniteljima te motivima tog ubojstva.
Povjerenstvo bi trebalo utvrditi i zašto se protiv osumnjičenih za Đurekovićevo i slična politički motivirana ubojstva u Hrvatskoj nisu pokrenuti odgovarajući postupci, odnosno jesu li počinitelji i organizatori ubojstava u Hrvatskoj štićeni i tko ih je štitio.
SDP-ovi zastupnici u obrazloženju prijedloga navode da presuda KrunoslavuPratesu, koji je u Njemačkoj osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu za ubojstvo Đurekovića, ukazuje da su tijelima javne vlasti u Hrvatskoj morale biti poznate činjenice o počiniteljima, organizatorima i naručiteljima toga i sličnih, politički motiviranih ubojstava.
"Notorno je da ta tijela nisu ništa poduzela po pitanju rasvjetljavanja ubojstava i sankcioniranja počinitelja, organizatora i naručitelja", tvrdi se u prijedlogu.
Osnivanju povjerenstva usprotivio se HDZ, u čije je ime GordanJandroković upozorio da se istražna povjerenstva po zakonu ne mogu osnivati o stvarima o kojima je u tijeku sudski postupak.
Naime, u Njemačkoj se vodi postupak protiv nekadašnjeg čelnika jugoslavenske tajne službe Josipa Perkovića, optuženoga da je organizirao Đurekovićevo ubojstvo.
Jandroković je naglasio da se HDZ ne protivi osnivanju istražnog povjerenstva, ali da će tražiti da se njegov djelokrug proširi na različite zločine počinjene u vrijeme komunističkog režima.
Njegov stranački kolega Davorin Mlakar SDP-ov prijedlog nazvao je "pritiskom na pravosuđe, koje je po Ustavu samostalno, da sudi onako kako odgovara volji vladajućih".
Točka je na kraju u dnevni red uvrštena s 92 glasa za i 28 glasova protiv.