ZAGREB - Od sutra pa do kraja iduće godine sve plaće, mirovine te druge primitke iznad 3.000 kuna, uključujući i dividendu te udio u dobiti, država će oporezovati "kriznim nametom".
Naime, Sabor je sa 82 glasa "za", 45 "protiv" i jednim suzdržanim izglasao Zakon o posebnom porezu na plaće, mirovine i druge primitke kojim će se od 1. kolovoza ove do kraja iduće godine cjelokupna primanja u iznosima od tri do šest tisuća kuna oporezivati stopom od 2 posto, dok će se na primanja iznad šest tisuća kuna plaćati stopa novog poreza od 4 posto.
Parlamentarna većina prihvatila je i u Zakon ugradila vladine amandmane po kojemu u primitke koji će se oporezivati ulazi i dividenda i udio u dobiti. Dividenda će se oporezivati po istom principu kao i plaće odnosno mirovine.
Zastupnici većine odbili sve amandmane oporbe, 14 amandmana SDP-a i 4 amandmana HDSSB-a, a predstavnik umirovljenika Silvano Hrelja današnji je dan proglasio "danom žalosti za Hrvatsku" budući da od trenutka primjene novog zakona više ne postoji neoporezivi dio plaće.
Iako su u SDP-u podržali Vladin amandman o oporezivanju dividendi, Dragica Zgrebec je poručila da je riječ o "alibi amandmanu" budući da su dividende za ovu godinu već isplaćene.
Raspava se vodila i oko primjene novog Zakona pa je HNS-ovka Vesna Pusić pitala je li tehnički moguće osigurati provedbu zajedno s Vladinim amandmanom. No, ministar financija Ivan Šuker odgovorio je kako je njegovo ministarstvo pripremilo sve tehničke preduvjete za provedbu zakona.
Sabor je u drugo čitanje uputio prijedlog zakona o turističkom i ostalom građevinskom zemljištu neprocijenjenom u postupku pretvorbe i privatizacije.
Izglasan i treći rebalans proračuna
Nakon izglasavanja zakona o uvođenju " kriznog poreza", Sabor je većinom glasova , po treći put ove godine, donio i rebalans državnog proračuna, kojim se prihodi proračuna povećavaju za 1,38 milijardi kuna, a rashodi smanjuju za 260 milijuna kuna.
Za rebalans je glasovao 81 zastupnik, a protiv ih je bilo 46.
Rebalansom su planirani proračunski prihodi u ukupnom iznosu 111,2 milijarde kuna, a rashodi su oko 120 milijardi kuna.
U Vladi kažu da će se rebalansom potrebe za zaduženjem smanjiti za 1,6 milijardi kuna, s ranijih 10,97 milijardi na 9,3 milijardi kuna, te da je kroz rebalans planiran deficit proračuna 2,8 posto BDP-a.
Kao i prilikom ostalih glasovanja, saborska je većina, na prijedlog Vlade, odbila svih dvadesetak oporbenih amandmana.
Odbijeno je tako svih 12 SDP-ovih amandmana, a Šuker je naglasio kako bi se njihovim prihvaćanjem ugrozilo redovito poslovanje pojedinih institucija, poput vojske, policije, te obranu generala optuženih pred Haškim sudom.
"Hoće li naši vojnici ići u trapericama i svojim košuljama i cipelama u mirovne misije u svijetu?", upitao je Šuker.
SDP-ovci su uzvraćali da Vlada, odnosno ministarstva, ne žele prestati trošiti, smanjiti rashode, već da uštede traže samo od građana.
Linić: Ministar Šuker nas vrijeđa
"Cijela Vlada treba shvatiti da je neophodno smanjiti materijalne rashode na svim razinama, to je smanjenje realno i moguće. No, ministri smatraju da je dobro trošiti, a da treba dodatno uzeti samo građanima. Ministar Šuker nas ismijava i želi poručiti da smo u SDP-u nepismeni i nestručni, a upravo je on taj koji nije znao procijeniti da će se i kada Hrvatska naći u krizi", rekao je SDP-ovac Slavko Linić.
Šuker je na to odgovorio kako nikoga ne vrijeđa, već da samo upozorava na "nekonzistentnost u poznavanju javnih financija".
Parlamentarna većina odbila je i HDSSB-ove amandmane, kojima se više novca tražilo za Slavoniju i Baranju.
Nakon kratke stanke koju je prije glasovanja o rebalansu zatražio u ime kluba, čelnik SDP-a Zoran Milanović optužio je Vladu da time što ne prihvaća nikakve ideje koje dolaze sa strane pokazuje da nema nikakvu ideju kakav će proračun i stanje uopće biti iduće godine.
"Odbijanje svega što dolazi iz oporbe govori da ne znate što iduće godine, ključni je problem da nemate nikakvu ideju što 2010.", rekao je Milanović te ponovno pozvao na prijevremene izbore.
Sabor je, kao prateći propis uz rebalans, izmijenio Zakon o izvršavanju državnog proračuna za 2009., te zaključio izvanrednu sjednicu, drugu ovoga ljeta.