Ni stoljetna vizura Beograda nakon aktualne vlasti više nije ista. Pogled prema gradu s druge strane rijeke Save sada zaklanja Beograd na vodi, za vlast najveći građevinski uspjeh, za protivnike najkoruptivniji ugovor kojim se najvrijednije zemljište u gradu dalo privatniku, a oduzelo građanima. I to je, naravno, jedna od tema u predizbornoj kampanji.
Ima tu i još megalomanije. Recimo, 80 tona težak i 23,5 metra visok spomenik Stefanu Nemanji, rodonačelniku dinastije Nemanjića, kojim vlast pokazuje svoje srpstvo, što je ovih dana jako na cijeni.
Inače, neki izbore nazivaju petim godišnjim dobom u Srbiji, češći su izvanredni, nego redovni, ovoga su puta, uz neke lokalne vlasti poput beogradske, bira parlament, koji će onda izabrati novu vladu, prema Ustavu Srbije najvišu izvršnu vlast, iako je vlada posljednjih godina u Srbiji postala prilično nebitna institucija.
Prava centrala moći u Srbiji nalazi se u palači u kojoj stoluje predsjednik države. Tražili smo Aleksandra Vučića za intervju, ali nam je njegova desna ruka za medije rekla da je, nažalost, na Klimatskom summitu u Dubaiju. Imali bismo ga štošta za pitati, prije svega zašto sudjeluje u kampanji kada bi trebao biti predsjednik svih građana, na što bi nam on vjerojatno rekao da ne sudjeluje u kampanji, iako lista naprednjaka nosi ime Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane.
Drugo ključno pitanje bilo bi zašto uopće upravlja svim političkim procesima u državi, a ima ovlasti ne puno različite od Zorana Milanovića. Ali, očito, ta ćemo pitanja postaviti neki drugi put.
Vučićeva lista jedina ima štand na početku Knez Mihajlove, dijele ljudima kavu. Ali to je samo početak, ovih se dana proračunski novac dijeli na sve strane - umirovljenicima po 170 eura, srednjoškolcima i studentima nešto manje, ali se dijeli.
Ipak, studente Filozofskog fakulteta u Beogradu nije lako kupiti.
"Ako im trebaju glasovi oni će gledati da udovolje narodu, da dijele neke pare, povlastice i slično, a kad osvoje vlast od toga ništa", rekao nam je Milan. Njegov kolega Dušan pak kaže kako je "zaista neukusno davati sitnicu ljudima, a istovremeno imati skupe cijene, da se ne može kupiti ništa".
Kako su tabloidi u službi režima, vidljivo je na naslovnicama. Alo citira Vučića: 'strani tajkuni uložili desetine milijuna da me svrgnu'. Informer ima vrlo sličan predsjednikov citat: 'služim Srbiji, ne strancima ili tajkunima'. Srpski telegraf je pak istaknuo da su 'Šolakove televizije 120 sati pljuvale Vučića'. I takve su stvari na naslovnicama svakog dana, pa onda ne čudi da su neki opozicijski političari odlučili ne davati izjave za medije iz regije u kampanji, vjerojatno jer se boje da će već sutradan biti na naslovnici sa optužbom da su 'kritizirali Srbiju kod ustaša'.
Inače, mnogi zaboravljaju da se na štandovima sa suvenirima u centru Beograda uredno mogu kupiti šalice sa likom Vladimira Putina, ili majice na Rusiju i Srbiju. A tu onda ne čudi da gotovo nitko u opoziciji nije za uvođenje sankcije Rusiji, da gotovo nitko u opoziciji ne priznaje genocid u Srebrenici i da gotovo nitko u opoziciji ne želi ni čuti za nezavisno Kosovo.
Sunce je svanulo dok smo našli političara spremnog da s nama priča.
Radomir Lazović, nositelj liste "Srbija protiv nasilja", nastale na valu protesta koji su se pola godine održavali u Beogradu, svjestan je koliko je teška misija rušenja Vučićeve vlasti. "Pozivam, naravno, ljude da shvate da je ovo ključni trenutak, da mi moramo nešto učiniti da Srbija prestane biti zatrpana nasiljem i kriminalom. Ogromne su cijene, to je možda jedan od najgorućijih problema, ljudi ne mogu živjeti, dakle ovo je jedna jako teška situacija", rekao nam je Lazović.
No, pogledamo li proteklih jedanaest godina, teških situacija već je bilo i ranije, a vlast se nije mijenjala. Tko zna što nas još čeka do kraja kampanje, izborni dan 17. prosinca doći će vrlo brzo, a mi ćemo se vratiti i pratiti rasplet.