On ima moć, veću nego itko tko je obnavljao prije njega jer spojit će sve žbrlj mrlj fondove, urede, kočničare procesa.
"To ne može proći, to treba ukinuti, to treba nestati, to treba sasjeći", rekao je Branko Bačić, kandidat za ministra graditeljstva.
Sasjeći će 40 posto papirologije, to je temelj njegovih ideja. A još će i ukinuti dosad potrebno projektiranje rušenja, sagradit će privremene montažne kuće ljudima koji spavaju u kontejnerima i uvest će PIN pomoću kojeg će svatko u procesu moći pratiti gdje zapinje.
Direktov stručni panel čine bivši šef ureda za obnovu, urednik priručnika o obnovi, danas rektor, šef najveće građevinske firme i prvi ministar koji se borio s obnovom.
Na pitanje hoće li Branko Bačić ubrzati obnovu, Damir Vanđelić, bivši ravnatelj Fonda za obnovu odgovara:
"Branko Bačić na ovaj način kako je on to obrazložio djeluje mi nespreman, ovo ide u krivom smjeru jer ponovno postavljaju političara da radi stručni posao, to ne može funkcionirati"
Predrag Štromar, bivši ministar graditeljstva, kaže da je Bačić optimalna osoba i možda jedina osoba koja može iznijeti na plećima.
Stjepan Lakušić, rektor Sveučilišta u Zagrebu, urednik Potresnog inženjerstva, kaže da se nada da će se stvari sada ubrzati.
"Isprepliću se kompetencije, nema jasne linije zapovijedanja i upravo bih rekao to su u konačnici svi shvatili", poručuje Dragutin Kamenski, vlasnik KamGrada.
A što se ustvari događa, iako je cilj zakona i svih tih izmjena lica na čelnim funkcijama, bio ubrzati zidanje – sa svakim dodatkom i novom idejom sve se usporavalo, logično svi su se držali zakona i tu se stvorio paradoks.
"Ja hoću provjeriti, ja hoću ovo vidjeti, pa mi konzervator kaže ja hoću još ovo, a u ministarstvu nema dovoljno kapaciteta", dodaje Štromar pa kaže da neće ni trebati kapaciteta kad se sve objedini.
"Oni će sad biti zabrinuti za sebe i razmišljat će danas sam viši savjetnik, što ću biti sutra u toj novoj organizaciji. Dakle nastat će jedan zastoj, otprilike 2-3 mjeseca", poručuje Vanđelić.
Mogući novi zastoj, 2 godine nakon potresa na Baniji i gotovo 3 godine od zagrebačkog. Nije samo na Baniji obnova nestvarno spora i cijeli Zagreb već je odavno trebao biti pod skelama, ali nije, tek tu i tamo koja zgrada i zato se otvorilo i pitanje, da bi išlo brže, mora li krenuti i protuzakonito
Da je netko htio ići brzo, morao je ići protuzakonito, na pitanje je li legalnost sve usporavala, Lakušić odgovara:
"Pa da, tu ste u pravu. Kad netko donese takve prijedloge koji su tako neobični, pa ne možete mi reći da za jednu standardnu obiteljsku kuću dva puta morate raditi financijsko tehničku kontrolu, pa ne morate imati", poručio je.
Naravno, ne zagovaramo kršenje zakona, niti aludiramo da će ih kršiti Branko Bačić, samo ističemo apsurd situacije.
Vanđelić se pak ne bi složio s time:
"Mislim da moramo prilagoditi zakone da budu provedivi", kazao je.
"Problem je u tome da je i u zakonu i u podzakonskim aktima ima puno toga što se mora napraviti, a po mojem mišljenju i od Branka Bačića, toga ne treba", smatra Štromar
Što treba, što ne treba, vrlo uvjereno je pričao danas pričao novi spasitelj stradalih zgrada i kuća. Doduše jednako uvjereni u svoje ideje, novitete i prioritete su bili i njegovi prethodnici.