Traje samo 10-15 minuta, a nekome može spasiti život. Riječ je o dobrovoljnom darivanju krvi koje su u Hrvatskoj godišnje prikupi oko 190 tisuća doza.
Jedna od najaktivnijih udruga je zadarska Udruga dobrovoljnih darivatelja krvi Kalelarga zahvaljujući čijih oko 1100 stalnih darivatelja zadarska bolnica ne oskudijeva s ovom dragocjenom tekućinom.
Lijep je osjećaj znati da nekome možeš spasiti život – motiv je dobrovoljnih darivatelja ove dragocjene tekućine koju zovu i "crvenim zlatom".
"To je obiteljska tradicija meni i bratu od 2011. godine. Tata je dao 92 puta, stric Eugen je isto davao krv, brat i ja smo sad nastavili. Meni će danas biti 36 put", kaže Zadranin Damir Vlakić.
Veterani rekorderi
Na najvećoj akciji u godini, koja se zbog masovnosti održava u zadarskom kazalištu, veterani rekorderi rado se sjete svojih početaka.
"Prvi put sam dao krv kad sam iša u u Tehničku školu, ’71.-’72. godine i onda nastavlja ukupno 94 puta", kaže Mujo Makaš.
"Kalelarga, Kalelarga, Kalelarga moja radosti, tu sam proveo najlipše dane moje mladosti…", pjevala je u kazališnom foajeu spontano okupljena klapa podsjećajući da je po najpoznatijoj zadarskoj ulici ime je dobila i udruga koja ih okuplja i sama rekorderka po prikupljenoj krvi. U 30 godina prikupili su nevjerojatnih 7800 litara (ne doza!).
"Mi smo bili najmanji po broju, a najbolji po davanju. Da mi dajemo krv na Transfuziji, znate koliko bi trebalo za ovu grupu što je bila jutros? Pa jedno 15 dana dolaziti", kaže Venci Jurin, dugogodišnji predsjednik i spiritus movens Udruge dobrovoljnih darivatelja krvi Kalelarga Zadar.
Pobjednik RTL-ova Big Brother: 'Nikad ne znaš kad će ti zatrebat'
I prvi pobjednik RTL-ova Big Brothera redovito volontira na akcijama darivanja krvi i napominje kako je važno što se u sve većem broju u akcije uključuju studenti i mladi.
"Odazvao sam se na ovu akciju zato što je jako bitno da se ovo događa i da što više ljudi dođe jer nikad ne znaš kad će ti zatrebati krv", smatra Danijel Rimanić poznatiji po nadimku Cuni.
Krv mogu dati svi punoljetni građani koji ne boluju od težih kroničnih bolesti i u zadnja četiri mjeseca nisu stavljali piercing ili tetovažu ili imali nekakav operativni zahvat.
"Nama je značajna svaka doza krvi zato što svakodnevno imamo hematološke onkološke bolesnike kao i sve operacijske programe koji se ne mogu odvijati bez krvi tako da su nama ovakve akcije hvale vrijedne i jako nam puno znače za pacijente", poručuje Petra Marasović, liječnica s Odjela za transfuzijsku medicinu Opće bolnice Zadar.
Godišnje se na području Zadarske županije prikupi oko 6600 doza krvi što pokriva potrebe zadarske bolnice, a često su uskakali u pomoć i drugim bolnicama u hitnim situacijama.