STROGA PRAVILA /

Nijemci kažnjavaju kašnjenje u školu s pet eura, a kod nas zaključana vrata: 'Cilj je...'

Image
Foto: Zoran Grizelj/Vecernji list

Koliko god godina imali sigurno ste barem jednom zakasnili u školu i za to morali smisliti dobro opravdanje. Što biste rekli da ste zbog toga trebali platiti novčanu kaznu? Jedna gimnazija u Njemačkoj to je i uvela. Kazna za kašnjenje je 5 eura

Zorana Čičak Kulić

Zorana Čičak Kulić

TV reporterka, u fokusu su joj obrazovanje i zdravstvo. Donosi informacije s mjesta događaja

4.12.2024.
22:11
Zoran Grizelj/Vecernji list
VOYO logo

Gužva u prometu, alarm koji nije zvonio ili liječnički pregled koji je duže trajao, razlozi kašnjenja u školu su kreativni i ne uvijek opravdani.

"Jednom mi se dogodilo i to zbog prometa. Stanujem blizu škole i bilo mi je neugodno što sam zakasnila jer sam možda ipak mogla na taj tramvaj krenuti ranije", kaže Mara Kavić, učenica XII. gimnazije u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kasnim rijetko, a kad kasnim to je uglavnom zbog prometa, zbog tramvaja i autobusa koji rijetko dolaze na vrijeme", kaže Jana Barbara Kovačević, učenica XII. gimnazije u Zagrebu.

Image
'OCJENE ĆE DOĆI NA KRAJU MANDATA' /

Prometne gužve u Zagrebu postaju prošlost? Stiže ogromna promjena na čak 100 semaforiziranih raskrižja

Image
'OCJENE ĆE DOĆI NA KRAJU MANDATA' /

Prometne gužve u Zagrebu postaju prošlost? Stiže ogromna promjena na čak 100 semaforiziranih raskrižja

Nakon kazne, broj kašnjenja se smanjio

U jednoj njemačkoj gimnaziji su za učenike koji često kasne uveli novčanu kaznu od 5 eura. U samo nekoliko mjeseci iz škole kažu, broj kašnjenja se smanjio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kazna se ne izriče odmah, ali nakon određenog vremena i ponavljanja to je prava stvar koju treba učiniti. Nadam se da će roditelji tada svojoj djeci reći da to plate sami od svog džeparca", objašnjava Stefan Düll, predsjednik Sindikata učitelja Njemačke.

Image
Foto: RTL Danas

Zabranjen ulazak nakon zvona

U zagrebačkoj XII. gimnaziji ulazak na nastavu nakon zvona, bez obzira na razlog kašnjenja, nije dopušten. Glavni ulaz škole se zaključava.

"Nakon toga učenici mogu ući na naš sporedni ulaz, boraviti u knjižnici ili učeničkom klubu. Ne mogu hodati po školi niti ometati nastavni proces. Nakon prvog sata vrata se otvaraju i mogu doći na nastavu. Na početku je bilo negodovanja roditelja, ali naš cilj je bio da naučimo djecu da dolaze na vrijeme", objašnjava Jadranka Vlahovec, ravnateljica XII. gimnazije u Zagrebu.

Pravila su kada je riječ o kašnjenju učenika različita od škole do škole i određuju se kućnim redom, pogotovo kada je riječ o učenicima koji stanuju daleko od škole. "Oni nam se obično obrate ako imaju loše organiziran prijevoz ili daleko stanuju sa zamolbama za status učenika putnika i onda im se odobrava da mogu zakasniti po 15 minuta na prvi sat, ostali učenici u svim školama ne mogu ući nakon profesora", rekla je Suzana Hitrec, predsjednica Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izricanje padagoške mjere

Određen broj kašnjenja može nagomilati neopravdane sate, a to onda znači i izricanje pedagoške mjere učeniku.

"Ne znači da će dijete ako zakasni automatski i dobiti neopravdan sat. Razrednik je taj koji odlučuje je li kašnjenje bilo opravdano ili neopravdano. Naravno da se može dogoditi da je u cijelom gradu bio zastoj i da su djeca zakasnila", objašnjava Jadranka Vlahovec, ravnateljica XII. gimnazije u Zagrebu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ravnatelji ipak nisu za ideju da se kašnjenje naplaćuje. "Malo sam skeptična da bi to donijelo rezultate, mislim da bi neki rado dali 5 eura da se ne moraju ustati i na vrijeme doći u školu. Mislim da je važnije napraviti poticajne mjere kako bi učenici došli na vrijeme u školu", rekla je Suzana Hitrec, predsjednica Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo