SITUACIJA SE KOMPLICIRA /

Bliski istok u plamenu, a svijet strijepi. Jesmo li na rubu katastrofe? Stručnjak: 'Moglo bi eskalirati'

Stručnjak za sigurnost i Bliski istok Pavle Kalinoić komentirao je situaciju na Bliskom istoku nakon američkog odgovora zbog napada na njihovu bazu gdje su poginuli američki vojnici. Kalinić se osvrnuo na to koliko je moguće proširenje uskoba te što bi sukobi na Bliskom istoku mogli značiti za sve nas

3.2.2024.
20:44
VOYO logo

Bliski istok je ponovno u plamenu. Sjedinjene Američke Države su pokrenule val napada na militantne skupine povezane s Iranom na području Sirije i Iraka. Odmazda je to zbog nedavnog napada dronom na američku bazu na granici Sirije i Jordana, u kojem je poginulo troje i ranjeno 40-ak američkih vojnika.

O tome što ovi sukobi mogu značiti za nas, RTL-ov reporter Borko Brunović razgovarao je sa stručnjakom za sigurnost i Bliski istok Pavlom Kalinićem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Amerikanci su raketirali 40-ak ciljeva u Siriji i Iraku. Hoće li postići željeni rezultat i onemogućiti Iran u svojim ciljevima?

"Teško da će onemogućiti. Sigurno da je ovo ozbiljan udarac, ali on je uslijedio jer je američki predsjednik Joe Biden u predizbornoj kampanji morao pokazati snagu. Međutim, i savjetnici su odvagnuli pa nije bilo direktnog udara na Iran iz više razloga: jedan je, jer ne znaju dokle je došao s atomskom bombom, ne znaju ni što je s prljavom bombom, a raspolaže s balističkim raketama da može pokriti američke baze i glavnog američkog saveznika u tom dijelu - Izrael. Dobro su to odvagali, no situacija će se tamo i dalje komplicirati. Ne smije se zaboraviti da se Iran u međuvremenu jako oslonio na Rusiju kad je krenuo sukob s Ukrajinom pa očekuju i s druge strane pomoć u naoružanju".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Biden ima velike probleme i na domaćoj sceni, a izborna je godina. Rezultati anketa mu baš i ne idu u prilog, a dio javnosti ga je pritiskao da prijeđe crvenu liniju i da direktno napadne Iran. Što bi to značilo?

"To nije za očekivati, ali Biden ima strahovitih problema na domaćem terenu, na meksičko-teksaškoj granici. Teksas već desetljećima priča o tome da je ponižen, pokoren i da je kolonija te da se želi od toga odvojiti. Ponavlja se ona priča koja je bila s građanskim ratom".

Image
rastu tenzije na bliskom istoku /

Biden najavio odmazdu za napad u Jordanu. Oglasio se Iran, a Trump poručuje: 'Na rubu smo trećeg svjetskog rata'

Image
rastu tenzije na bliskom istoku /

Biden najavio odmazdu za napad u Jordanu. Oglasio se Iran, a Trump poručuje: 'Na rubu smo trećeg svjetskog rata'

'Situacija bi mogla eskalirati'

Nije realno raketiranje Irana?

"Po meni, u ovom trenutku nije, ali ako se situacija bude komplicirala, sigurno će biti pritisaka i s izraelske strane i drugog najznačajnijeg lobija u SAD-u".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je Iran najavio žestoke reakcije, za sada nije "išao džonom" prema SAD-u nakon ovih napada?

"Odmjeravaju se snage i gleda se što dalje. Situacija se komplicira, eksponencijalni rast međusobnog sukoba raste i svako procjenjuje do koje granice može ići. Ali, u jednom trenutku to može eskalirati i može se dogoditi da svi krenu s uporabom svega što imaju na raspolaganju. Tu je opet pitanje ima li Iran prljavu bombu i nuklearni arsenal, za razliku od Izraela koji s time raspolaže, ali to nikada službeno nije priznao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Visoki predstavnik Europske unije rekao je da je Bliski istok u ovom trenutku "kotao koji može eksplodirati". EU čak šalje svoje ratne Brodove u Crveno more. Kako vi gledate na to?

"Europska unija mi je slična Jugoslaviji iz 1990. i 1991., dakle raspadnuta priča. Pogledajte na što Njemačka liči, Britanija je izašla na nagovor SAD-a. EU nije u stanju donijeti niti jednu suvislu odluku. Nema svoju vojsku i to je jedan rasuti teren koji je bez SAD-a u potpunosti bespomoćan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
hell propustene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo