Dojave o bombama na adresu više od 70 srednjih škola diljem Hrvatske. Učenici su evakuirani, a u desecima škola policija je obavila preglede tijekom kojih je utvrđeno da su dojave bile lažne. Prijetnje su poslane elektroničkom poštom, a stigle su sa stranog servera. Prema izjavama uključenih, sadržavale su islamističke poruke, a isti slučaj nedavno se dogodio i u Mađarskoj. U istragu se osim kibernetičkih stručnjaka uključio i Europol. Ravnatelji škola umiruju roditelje i učenike porukama kako nema potrebe za panikom jer su svi učenici na sigurnom, a neke su škole učenike odlučile poslati kućama.
O masovnim dojavama o bombi po školama diljem zemlje, oglasili su se premijer i ministri.
"Provjereno je oko 50-ak škola diljem Hrvatske. Sve su za sada bile lažne dojave. S obzirom na ozbiljnost ovakvih prijetnji sve službe će napraviti maksimalan napor da se to i pouzdano na licu mjesta i utvrdi", kazao je premijer Andrej Plenković.
"Imamo informaciju da je bilo 85 dojava. Policijski službenici su odmah izašli na teren i dosad su isključili 60 školskih ustanova. Dakle, nalazi su negativni", istaknuo je potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
"Živimo u nesigurnim vremenima. Vidite što se dešava generalno u svijetu i u Europi. Prema tome sigurnost mora biti na prvom mjestu. Tako se postupa i u ovim slučajevima i sigurno će se postupati i u buduće" kazao je ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs.
'Cilje je stvaranje panike'
Stručnjaci za sigurnost uvjereni su da je ovo jedna dogovorena sistematska stvar koja je prilično ozbiljna. Tko i s kojim ciljem stoji iza ovih prijetnji pitali smo stručnjaka za kibernetičku sigurnost i umjetnu inteligenciju Tomislava Vazdara.
“Ovo je definitivno međunarodna operacija. Sve ukazuje na to da se radi o obliku hibridnog ratovanja. Ovakve prijetnje viđene su u posljednjih godinu dana u drugim europskim zemljama, posebice u Slovačkoj, Češkoj, Mađarskoj i baltičkim državama. Cilj je jasan – izazivanje panike i nepovjerenja među građanima. No, važno je da ne nasjedamo na ove pokušaje destabilizacije”, ističe Vazdar.
Prema njegovim riječima, ovakvi napadi često su samo prvi korak u složenijem planu. “Netko vrlo dobro zna što radi. Prijetnje su osmišljene kako bi testirale reakciju države, brzinu odgovora institucija te potencijalne slabosti u sigurnosnom sustavu. To bi moglo poslužiti kao priprema za ozbiljnije napade, primjerice na kritičnu infrastrukturu.”
'Imamo resurse da riješimo ovu situaciju'
Hrvatska policija intenzivno surađuje s Europolom i drugim međunarodnim institucijama kako bi što prije identificirala izvore prijetnji. Vazdar ističe prednosti članstva u Europskoj uniji.
“Hrvatska ima pristup naprednim sigurnosnim alatima, digitalnoj forenzici i analitičkim metodama koje mogu ubrzati istragu. Imamo dovoljno obučenih stručnjaka i resursa da riješimo ovu situaciju. Važno je vjerovati institucijama i pustiti ih da odrade svoj posao", zaključuje Vazdar te dodaje kako moramo pokazati da smo spremni i otporni na ovakve prijetnje.