SJEĆANJE NA TRAGEDIJU / Osvetnički pohod neprijatelja ostavio rane u Nadinu. Ubijali pa spalili i nepokretne: 'Stariji nam stalno pričaju o tome'

Pomalo u sjeni Škabrnje svoje žrtve oplakuje i susjedni Nadin koji je neprijatelju pružao snažan otpor. Među ubijenim civilima uglavnom su žene. Mještani se prisjećaju tragičnog 19. studenog '91.

19.11.2023.
19:34
VOYO logo

Pomalo u sjeni Škabrnje, svoje žrtve oplakuje i susjedni Nadin koji je s početka jeseni 1991. neprijatelju pružao smjeli otpor. Među pobijenim civilima uglavnom su žene, neke od njih bile su i nepokretne te zato nisu bježale. Ubijene su i spaljene u svojim domovima.

Dan poslije Škabrnje, i susjedni Nadin ima svoju Kolonu sjećanja. Dana 19. studenog 1991. u malom ravnokotarskom mjestu svirepo je ubijeno 14-ero civila, poginula su petorica branitelja, a troje ljudi se još uvijek vode kao nestali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivanica Plastić (82) jedna je od čak 10 ubijenih žena, mahom starije dobi. Nećak kaže da je strina bila teško pokretna, pa nije uspjela pobjeći. "Kad smo se vratili 1995. godine, našli smo u njenoj kući kosti. Ona je ubijena i spaljena kao i još jedna naša susjeda koja je bila mlađa od nje", rekao nam je Marko Plastić iz Nadina.

Image
BEZ PRAVDE 32 GODINE /

Marija i dalje traži sina Tomislava: 'Svi šute, neće reći, mi tapkamo... Duže ga tražim, nego što je on bio star'

Image
BEZ PRAVDE 32 GODINE /

Marija i dalje traži sina Tomislava: 'Svi šute, neće reći, mi tapkamo... Duže ga tražim, nego što je on bio star'

Iako pada dan nakon obilježavanja tragedije u Škabrnji, mnogima je važno doći i u Nadin. "Svaka je žrtva vrijedna spomena, da se ne zaboravi i da naša djeca, unučad također nastave našim stopama", rekla nam je Mirjana Juričin iz Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Pakoštana, a Danijel Beširević, tajnik Udruge Gradska straža Grada Bakra, pojašnjava što je njega vuklo u Nadin: "Osobno sam imao i prijatelja iz Nadina, bili smo skupa u vojsci. Ja sam bio tenkist 19’91. u Gospiću. Došli smo odati počast svim našim žrtvama."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lucija Tokić iz susjednih Popovića došla je s cijelim svojim društvom: "Nakon Škabrnje, važno je da se ne zaborave ova manja mjesta. Stariji nam stalno pričaju i eto nas."

Nakon što su postrojbe JNA i pobunjeni Srbi prvotno doživjeli poraz, neprijatelj je krenuo u osvetnički pohod. "Pokušao je jedan napad 2. listopada, ali je doživio gubitke u ljudstvu i tehnici, ogromne gubitke. Ali 19. studenog razvojem situacije na cijeloj crti bojišnice, branitelji Nadina su ostali u jednom okruženju i oni nisu imali izbora nego nažalost se povući", sjeća se umirovljeni brigadir 112. brigade Milan Bašić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Selo je opljačkano i spaljeno, a preživjeli su protjerani. Spas su pronašli uglavnom u Zadru. "Nismo mogli normalno ići u školu, ali se i sjećam te djece koja su došla s ovog područja i koji su raspoređeni po razredima. Sjećam se tog doba, jedne neizvjesnosti, podruma", jedna su od prvih teških sjećanja Šime Erlića (HDZ), ministra regionalnog razvoja i fondova Europske unije, koji je u Nadinu bio izaslanik premijera Andreja Plenkovića. Zbog ratnog zločina nad civilnim stanovništvom u Nadinu nikada nitko nije kažnjen, pa je za Nadinjane rana još uvijek otvorena.

POGLEDAJTE I VIDEO Penava o trojcu koji je vikao 'Za dom spremni: 'To su promili u masi ljudi. HOS u Vukovaru? Uvijek da!'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo