Ne mogu podnijeti težinu veću od glavice salate, ali nitko se nikad nije bunio. Jer su bile besplatne. E, uskoro više neće biti.
Jasmina iz Zagreba kaže da bi voljela da se te vrećice ne naplaćuje. "Sve je sad postalo preskupo ali, na žalost, ne vidim kako bi itko od nas mogao na to utjecati. Nitko nas ništa ne pita. Svi će ionako raditi kako oni žele", govori nam Jasmina.
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković otkrila nam je detalje promjena: "Iako se ne bi tako činilo na prvi pogled, riječ je o vrećicama koje čine dosta otpada. U pravilu se bacaju - kao što im ime govori - nakon samo jedne uporabe. Smanjivanje takvih vrećica se potiče već niz godina."
Naplata vrećica počinje s prvim danom nove godine. Umirovljenica Agneza iz Zagreba ipak se slaže da je uvođenje naplate laganih vrećica u redu: "I to je netko morao dat neki materijal i neke ruke da to naprave. Pa ne može za badava."
Nismo se još naviknuli ni da pijemo iz papirnatih slamki, a već je vrijeme za nove navike. Umirovljenik Perica iz Zagreba slaže se da će biti problem izvagati limun, papriku, grozd grožđa. No, puno toga još je nepoznato. Primjerice, koliko će takva vrećica koštati. Ministrica Vučković kaže da će uvjete korištenja tih vrećica odrediti sami trgovci.
Odzvonilo uzimanju vrećica
Neki su iz trgovine nosili punevrećice, barem koliko su one mogle podnijeti, a druge potpuno prazne. U njima su, kažu nam trgovci, često ljudi ledili hranu, zaleđivali meso ili bi im to služilo za pijesak za ljubimce. Uglavnom, mnogi su ovakve vrećice nosili u džepu ili u torbicama.
Od početka sljedeće godine to će biti - krađa.
Još jedna novost vezana za zaštitu okoliša je povećanje naknade za povrat PET ambalaže. "Uredba je u ponedjeljak otišla na savjetovanje. Naknada za povrat PET ambalaže povećava se sa sedam na 10 centi", rekla nam je ministrica Vučković.
Nove uredbe planiraju se usvojiti u listopadu, a primijenit će se od 1. siječnja 2025. godine.