Stotine ljudi ispratile su 22-godišnjeg Luku koji je ubijen u centru Splita, u noći s petka na subotu. Ubio ga je 31-godišnjak, otprije poznat policiji po krađama. Prije toga je njegov brat, koji je priveden, tražio novac od ubijenog mladića. I on ima dosje i uvjetne presude.
Obojica se brane šutnjom, a građani su bjesni zbog kvalifikacije zločina. Ubojicu se tereti za obično, a ne teško ubojstvo. Zbog toga je sutra u 16 sati najavljen prosvjed.
Uživo se iz Splita u RTL Danas uključio reporter Rade Županović koji je razgovarao s obiteljskim prijateljem Lukom Čelarom i Ankom Đikić, organizatoricom prosvjeda.
"Prije svega, jako mi je teško govoriti jer sam emotivno vezan za obitelj. Kućni smo prijatelji i prvi susjedi. Skupa smo odrasli, cijeli život se znamo i teško je opisati riječima i djelima kako se svi skupa osjećamo u našem kvartu. Obitelji je najteže. Večeras ćemo se naći i odati počast našem tragično ubijenom Luki i pokazati obitelji da smo svim srcem i mislima uz njih. Cijeli kvart, a vjerujem i cijeli grad", poručio je Čelar.
Na školskom igralištu u četvrti u kojoj je mladić odrastao i na kojem je Luka napravio svoje prve nogometne korake večeras će se upaliti svijeće.
"Odat ćemo počast njemu i obitelji bakljadom i druženjem, paljenjem svijeća i velikom emotivnom objavom", dodao je Čelar.
Anka Đikić, organizatorica prosvjeda koji će se održati sutra rekla je da očekuju veliki odaziv na sutrašnjem prosvjedu.
"Kad smo se upustili u sve ovo očekivali smo stotinjak ljudi, ali po svemu sudeći zbilja mislim da će biti velik odaziv jer mislim da je svima došla voda do grla. Kad se jedan život ugasi na ovakav način kao što je Lukin onda zbilja više ne možete šutjeti. Poanta je tko će istupiti i tko će okupiti masu da iskažemo nezadovoljstvo na miran, dostojanstven i civiliziran način", dodala je Đikić.
Istaknula je i da policija u krugu svojih ovlasti obavlja svoj posao.
"Osjetila sam to i na vlastitoj koži. Počinitelj je žrtva drugog sustava, ne pravosudnog nego sustava socijalne skrbi. O njemu se nije skrbilo, ni o njegovoj braći. Bio je za neku ustanovu i liječenje. Na splitskim ulicama je previše droge, previše ljudi, omladine koji s debelim dosjeima šetaju slobodno, a mi koji bi se trebali osjećati slobodno, a naša djeca koja bi slobodno trebala izlaziti više nisu slobodni", dodala je Đikić i istaknula glavne poruke sa sutrašnjeg skupa:
"Izmjena Kaznenog zakona, odgovornost sudaca u smislu poštivanja prijedloga kazni koje izda policija, uvažavanje struke i vještaka kad je riječ o ljudima, mladima opasnima po sebe i okolinu i ukidanje mjera opreza i davanje zatvorskih kazni"