Točno u podne, kada sunce neumoljivo prži, Dubrovčanin Mirso s istoga mjesta posljednjih dvadeset godina širi ljubav dok prkosi vrućinama.
"Čujte, voda je tu, kad sam žedan - napijem se. Treba raditi jer rad je naša molitva" kaže Mirso Đulančić.
Baš kao na Stradunu, i u dubrovačkim restoranima vlada velika gužva jer na jugu se hlad još uvijek ne naplaćuje. Konobar Branko našalio se kako se nosi s vrućinom: "Prolaze lijepe žene, pa dignu raspoloženje, nemaš što drugo".
Iako su vrućine velike, neki turisti i dalje razgledavaju Dubrovačke zidine.
"Vozili smo se 250 kilometara da bi vidjeli ove zidine pa nam ne smeta vrućina kad sam već došao od ovdje" rekao nam je Jen iz Danske.
Drugi se rashlađuju slasticama: "Jedemo puno sladoleda, rashlađujemo se i idemo na plažu" priča Jackson iz Australije.
Prilikom organizacije posla na otvorenom u ovakvim ljetnim uvjetima, poslodavci trebaju izbjegavati rad od 11 do 15, a ako to nije moguće, osigurati dovoljan broj radnika kako bi mogli raditi češće pauze.
Sve je bolje od toga da se postane dio statistike na Zavodu za zapošljavanje.
S druge strane, većina europskih zemalja, među njima i Hrvatska nije zakonski regulirala maksimalne temperature za rad. U Belgiji je, na primjer, najviša temperatura ograničena na 29 stupnjeva, u Mađarskoj 31, a u Crnoj Gori 36 stupnjeva.
Vruće je i biljkama, ali ih treba netko zaliti. "Ove naše teže poslove odrađujemo u ranojutarnjim satima. Lakše ostavljamo za kasnije. Počinjemo ranije i ranije završavamo" objašnjava direktorica dubrovačkog Vrtlara, Alma Majstorović.