Porazne brojke /

Mogu li veće naknade povećati broj djece? Hrvatski demograf: 'Premalo i presporo'

Image
Foto: RTL Danas/Screenshot

Demograf Martin Strmota smatra da se naknade moraju povećati, ali da same nisu dovoljne. Upozorava da demografske politike moraju biti stalne, neovisne o političkim opcijama i moraju poticati obiteljski život na svim razinama

4.2.2024.
17:55
RTL Danas/Screenshot
VOYO logo

Od svih gradova, Otočac za prvo dijete roditeljima isplaćuje najviše - 1990 eura.

"Svaka kuna, odnosno euro, dobro dođe jer kad treba najviše nego onda kada imate malo dijete, pogotovo prvo, kad nemate starijih", kaže Sanja Kremec Tonković iz Otočca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Rodila sam prije pet godina i tada sam dobila tisuću kuna, mislim da ovo itekako dobro dođe jer su cijene veće, troškovi života su veći, pomoć će dobro doći", nadodaje njena sugrađanka Katica Samardžić.

Jednokratnu naknadu Grad isplaćuje odmah u cijelosti. "Na razini prošlogodišnjih rezultata to je 80 djece i nama je bitno da nam taj broj ne pada, a u narednim godinama uz niz drugih demografskih i socijalnih mjera vjerujemo da ćemo taj trend okrenuti u pozitivnom smjeru", poručuje Goran Bukovac, gradonačelnik Otočca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima Državnog ureda za demografiju, lani su svi gradovi i gotovo sve općine osigurale financijsku potporu za rođenje djeteta, a rastao je i prosječni iznos naknade. Rekorder je Općina Sali, koja za prvo dijete izdvaja gotovo 8 tisuća eura. Od gradova, uz Otočac najviše izdvajaju Opatija (1350 eura), Novi Vinodolski (1330 eura), te Imotski, Sinj i Vrlika (1327 eura).

Gotovo dvostruko veću naknadu ove godine dobit će roditelji u Zagrebu. Za svako rođeno dijete umjesto 331 Grad će isplatiti 600 eura. "Odluka se odnosi na naše sugrađane koji će postati roditelji nakon 15. travnja. Pravo na naknadu ostvaruju pod uvjetima da su roditelji hrvatski državljani, da imaju prebivalište pet godina u Zagrebu i da su prijavljeni na istoj adresi kao i dijete", poručila je Lora Vidović, pročelnica zagrebačkog Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i zdravstvo.

Image
STATISTIKA ŽIVOTA /

Nikad manje djece rođeno, razvedeni brakovi traju 15 godina, muškarci u samo 12% slučajeva dobiju skrbništvo

Image
STATISTIKA ŽIVOTA /

Nikad manje djece rođeno, razvedeni brakovi traju 15 godina, muškarci u samo 12% slučajeva dobiju skrbništvo

Naknade se moraju povećavati, smatra demograf Marin Strmota, ali samo one nisu dovoljne: "Što se tiče politike i djelovanja ja bih rekao premalo i presporo. Ovakvo sporadično povećavanje teško da će sustavno povećati fertilitet. To je dobro za pojedine roditelje, za pojedine obitelji, ali mi tražimo sustavni pristup jer to je sustavni problem", objašnjava Strmota.

Upozorava da demografske politike moraju biti stalne, neovisne o političkim opcijama i moraju poticati obiteljski život na svim razinama. "Infrastruktura pomoći roditeljima mora biti na prvom mjestu. Tu spada stambena politika, tržište rada mora ići u smjeru kombiniranja obitelji i posla i u javnom i u privatnom sektoru i naravno migracijska politika", dodaje Strmota.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brojke su porazne. Lani je u Hrvatskoj rođeno najmanje djece od kada postoje mjerenja, 2 tisuće manje nego godinu prije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo