GRAĐANI NEZAINTERESIRANI /
Kome je ponestalo novca, a tko nije dao ni centa za kampanju? Sljedeće nedjelje - EU izbori
2.6.2024.
20:11
Travanjski parlamentarni izbori porezne obveznike koštali su 13 milijuna eura. A za točno tjedan dana izlazimo na europarlamentarne. Nova kampanja za stranke znači i novi trošak. A u ponoć je istekao rok za prva financijska izvješća. Provjerili smo kome je ponestalo novca, a tko nije dao ni centa za kampanju iako bi rado europarlamentarnu plaću.
HDZ je kampanju za EU izbore ove nedjelje preselio u svetište Majke Božje Bistričke, na hodočašće vatrogasaca. Oni koji su se molili znaju da će izlaznost iduće nedjelje biti slabija od parlamentarnih izbora. Prije 5 godina bila je svega 30 posto. Nezainteresiranost građana premijer je pravdao slabim budžetom.
Ne smije prijeći 530 tisuća eura, što je gotovo četiri puta manje nego za nacionalne. "Ne mislim da je ovdje toliko problem u novcu, nego je veći fokus bio na sastavljanju Vlade. I da ovi europarlamentarni izbori prolaze nažalost ispod radara", kaže Marijana Petir, kandidatkinja za Europski parlament na listi HDZ-a.
HDZ je dosad potrošio nešto manje od pola dozvoljenog iznosa, 230 tisuća eura. SDP - 127 tisuća eura. I neće doći do maksimuma jer planiraju utrošiti još toliko. Prva na listi SDP-a, Biljana Borzan, kaže: "Danas u politici novac igra veliku ulogu. Financijeri financiraju one za koje misle da će im kasnije namještati zakon. SDP nikada nije imao tu vrstu financijera".
U Mostu kažu da su dosad potrošili 26 tisuća eura. A Možemo! je u promidžbu uložio 50 tisuća. Fair Play lista koja okuplja liberale od IDS-a, preko HSLS, SDSS-a i međimurskog župana Posavca - 70 tisuća. Domovinski pokret nije nam odgovorio.
Gordan Bosanac, prvi na listi Možemo!, ovako vidi situaciju: "Mislim da je manje vidljiva kampanja jer nisu se svi aktivirali koliko mogu Ali budimo i realni, neke stranke su ostale bez budžeta nakon nacionalnih izbora". S druge strane, prvi na listi Fair Play, Valter Flego, krivi medije: "Ono što me najviše boli je činjenica da danas smo 5 dana do kraja kampanje. I mi nemamo ni jednog sučeljavanja".
Pravo i pravda dosadašnjeg eurozastupnika Mislava Kolakušića potrošila je 9.300 eura. I ima jednu donaciju. Koju je dao Kolakušić - 62 eura i 50 centi.
Na popisu donatora SDP-a zasad nema predsjednika stranke Peđe Grbina, kao što nije donirao ni za parlamentarne izbore. Prva na njihovoj listi, Biljana Borzan, dala je 3 i pol tisuće. Od kandidata s liste donaciju su dali još jedino Marko Vešligaj i supruga i majka Bojana Glavaševića.
"To je na savjesti svakoga. Ja sam svoje dala. I vjerojatno ću do kraja kampanje još nešto uplatit. Ali nije moje da govorim nekome što treba raditi", smatra Borzan.
Fizičke osobe smiju donirati najviše 3.980 eura, pravne 26.500 eura. Pa smo pitali neke od kandidata za Europski parlament koliko su dali. Marijana Petir ne otkriva iznos i kaže da je donirala HDZ na parlamentarnim pa će i na europarlamentarnim izborima. HDZ-ov Davor Ivo Stier je do 1000 eura. Gordan Bosanac iz Možemo! 100 eura, Valter Flego iz Fair Playa 3.500 eura. I dodaje – s velikim guštom.
Koliko je tko dosad donirao, a tko je propustio iako se bori za EU fotelju, bit će poznato sutra kada Državno izborno povjerenstvo objavi sva izvješća.
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
najčitanije
OVOG RUJNA /
Influencer Pino Pingvino i prijateljica Maja stižu u 'Asia Express: Zmajeva ruta'
'DAT ĆE BOG' /
Laura Prgomet u zelenom izdanju mamila poglede: Pokazala obline, a onda iznenadila priznanjem
UTRKA S VREMENOM /
Rijeka dominirala pa sama sebi zagorčala život: Istra umalo ukrala slavlje
PROGOVORIO SVJEDOK /
Cure novi detalji o ličkom županu: 'Gosti su napustili lokal. Postoji još jedna snimka, gora je od ovih'
DONČIĆ IH DOVEO /
Lakersi uživaju u Ljubljani: Zvijezde zaigrale s djecom na igralištu
Regionalni portali
kaportal /
Lara i Sara Hajpetar i Lucija Benčak: Haklamo s dečkima već godinama, Ljetna liga je samo prirodni nastavak te priče
emedjimurje /
DIVLJI TRIATLON 141 natjecatelj odmjerio snage u velikom sportskom izazovu
RI PORTAL /
Neven Šantić: Polagano umiranje riječkih tržnica – vrijeme je da se nešto poduzme
dubrovački dnevnik /
Dubrovnik najtopliji, izdano upozorenje zbog toplinskih valova
e zadar /
Hit centar ABA lige je bez kluba, je li on u kombinacijama za Zadar?
SiB /
Tragedija kod Sredanaca: Poginuo 20-godišnji nogometaš, dan prije bio na treningu sa suigračima
Izdvojeno
OVOG RUJNA /
Influencer Pino Pingvino i prijateljica Maja stižu u 'Asia Express: Zmajeva ruta'
'DAT ĆE BOG' /
Laura Prgomet u zelenom izdanju mamila poglede: Pokazala obline, a onda iznenadila priznanjem
UTRKA S VREMENOM /
Rijeka dominirala pa sama sebi zagorčala život: Istra umalo ukrala slavlje
PROGOVORIO SVJEDOK /
Cure novi detalji o ličkom županu: 'Gosti su napustili lokal. Postoji još jedna snimka, gora je od ovih'
DONČIĆ IH DOVEO /
Lakersi uživaju u Ljubljani: Zvijezde zaigrale s djecom na igralištu
Još iz rubrike
GRAĐANI NEZAINTERESIRANI /
Kome je ponestalo novca, a tko nije dao ni centa za kampanju? Sljedeće nedjelje - EU izbori