Za tri dana djeca se vraćaju u školske klupe u drugom polugodištu. Dio roditelja, nakon strašnog događaja u Prečkom, nije zadovoljan protokolom za sigurne škole pa za sutra najavljuju i prosvjed.
O tome je li sve spremno za siguran početak nastave u drugom polugodištu RTL-ova reporterka Lucija Ptičar razgovarala je s ravnateljicom OŠ Borovje Brankom Štefok Bojadžijom.
Što ste vi sve trebali napraviti kako bi povećali sigurnost u školi?
Pripremili smo se najbolje što smo mogli unutar sedam radnih dana koje smo imali. Imenovali smo krizni tim, prilagodili smo naše interne akte s novodonesenim protokolom, imamo raspored dežurstva i budući da imamo videonadzor i elektronske brave, samo smo se dodatno opremili video portafonom.
Koji će biti zadatak zaštitara, kako će djelovati i kako ćete ga predstaviti učenicima?
Svim školama koje su iskazale potrebe za zaštitarima, Grad Zagreb je odgovorio i oni su angažirani. Dolaze nam u utorak. Svog zaštitara još uvijek nisam upoznala. Doći će ujutro u sedam sati i tada ćemo se dogovoriti koji će biti njegov djelokrug rada. Bit će na ulazu, dočekivat će učenike, roditelje i druge posjetitelje škole koji će se najaviti i naše djelatnike, a ostalo ćemo dogovarati u toku.
Sigurnost u školama
Za učenike ćete imati sat razrednika odmah na početku. Tako ćete i predstaviti zaštitara?
Tako je, na prvim satima razrednog odjela, razrednice i učiteljice će dočekati svoje razrede. Pročitat ćemo im pismo podrške koje će biti uvod u razgovor o ovoj situaciji. Želimo im reći da je škola sigurna, da su ovdje sigurni, zaštićeni, sretni i zadovoljni kao što su do sad bili.
Na koje ste probleme naišli zbog ovoga rješenja, je li ono dobro?
Za sada nam se činilo kratkoročno da je to u redu. Većina roditelja podržava sigurnosne mjere, ima i onih koji se ne slažu, koji žele dodatna objašnjenja i dodatne mjere poput uvođenja detektora metala, žele podizati ograde i zaključavati školska igrališta i vjerojatno ćemo za neke te ideje riješiti u narednom periodu. Međutim, zaključavanje školskih igrališta možda i nije pametno jer uvijek moraju biti evakuacijski pristup i vatrogasni putevi slobodni.
Prema vama, jamče li te mjere protokola zaista sigurnost za djecu i djelatnike?
Djelomično, sada je na potezu Ministarstvo. Očekujemo da žurno izdaju suglasnost za zapošljavanje dodatnih spremačica, domara, stručnih suradnika, svih onih kadrova koji nam nedostaju. Želimo žurnu izmjenu legislative kako bismo mogli zaposliti i osobe koje će biti zadužene za sigurnost. Očekujemo da to budu stručne i kvalificirane osobe koje će znati raditi svoj posao i za njega biti odgovorni, i na koje ćemo se moći osloniti. Najvažnije, očekujemo novi zakon. Preopterećeni smo, a potkapacitirani, i zaista je ovo vrijeme za promjenu.