U Klinici za infektivne bolesti liječi se dvoje novorođenčadi zaraženo enterovirusom. Stigli su iz bjelovarske bolnice. Jedno je bolje i prebačeno je na odjel, a drugo je i dalje na jedinici intenzivnog liječenja.
"To dijete je teško bolesno, ali je u ovom trenutku stabilno. Ima upalu srčanog mišića, ima dakle miokarditis, to je ozbiljna dijagnoza i neizvjesna je prognoza", kaže Goran Tešović, pročelnik Zavoda za infektivne bolesti Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević.
Iz bjelovarske bolnice poručuju novih slučajeva nema, na snazi su i dalje pojačane mjere dezinfekcije, nose se maske i zabranjene su posjete na odjelu pedijatrije i rodilišta.
"To ne znači da neće biti još novooboljelih, ali sada ih nema. Izvor je vjerojatno majka jednog djeteta koja je razvila simptome po porodu. Ne možemo sigurno reći, ali epidemiološka anketiranja i izvidi govore da je majka izvor", kaže Vedran Trupac, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije.
Rezultati analize vode te brisevi roditelja i zaposlenika koji bi trebali pokazati što je izvor zaraze na zagrebačkom Svetom Duhu još nisu gotovi. Novih slučajeva iz bolnice kažu nema. U Klinici za Dječje bolesti liječilo se četvero djece, a sada je i posljednjih dvoje pušteno kući.
"Danas je bio otpust i oni su dobro, urednog zdravstvenog stanja. Jedno će još dolaziti na terapiju zbog urinoinfekcije, a ne zbog enterovirusa", kaže Goran Roić, ravnatelj Klinike za dječje bolesti Zagreb.
Sezona enterovirusa je u tijeku.
"Virus najčešće izaziva benigne i kratkotrajne bolesti, temperatura, neka djeca mogu imati respiratorne smetnje, mogu imati osip i blaži virusni meningitis. Teži oblici bolesti, uključujući i u miokarditis su moguće ali vrlo rijetke i uglavnom se javljaju kod vrlo male djece", dodaje Tešović.
Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo kažu da je ove godine prisutan virus koji izaziva teže oblike bolesti.
"Možda je došao u cirkulaciju onaj jedan virulentniji virus koji je već prošle godine u zemljama Europe krenuo uzrokovati teže oblike bolesti kod novorođenčadi. Do sada je završena tipizacija samo kod jednog djeteta i to je taj EHO11 virus. Širi se kao i drugi enterovirusi ali ima veći potencijal oštetiti srčani mišić nego većina drugih", kaže Bernard Kaić, voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ-a.
U Hrvatskoj je od početka godine bilo 220 prijavljenih slučajeva enterovirusa, grupiranja virusa osim u ove dvije bolnice nije bilo.
POGLEDAJTE VIDEO: Enterovirus probio u bjelovarsko rodilište: 'Otkad radim kao epidemiologinja nisam imala takvu epidemiju među novorođenčadi'